Premiér požádal ministra vnitra o bezpečnostní audit ČR

Premiér požádal ministra vnitra o bezpečnostní audit ČR
Autor fotografie: Katarzyna Czerwińska / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland|Popisek: Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka v polském senátu
23 / 11 / 2015, 12:45

V souvislosti s teroristickými hrozbami v Evropě požádal premiér Bohuslav Sobotka ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD( o bezpečnostní audit České republiky. Ministerstvo by mělo mimo jiné prověřit legislativu, která definuje možnosti ČR v boji s terorismem.

V připravovaném balíčku by měl být i návrh na zřízení takzvané stupnice ohrožení, která by určovala, jaké hrozby zemi hrozí a jaká by měla být na ně reakce.

"Ministerstvo by mělo prověřit legislativu, která definuje naše možnosti, které máme v boji proti terorismu a v oblasti zajištění bezpečnosti našich občanů," uvedl Sobotka.

Ministr Chovanec má prý podle jeho informací připravené již první návrhy, o nich se bude debatovat na úrovni jednotlivých rezortů i na jednání Bezpečnostní rady státu. Opatření, ohledně kterých bude panovat shoda, následně ministerstvo vnitra dále rozpracuje.

"Součástí toho balíčku je také ona stupnice ohrožení, abychom byli přesně schopni definovat potenciální stupeň ohrožení České republiky, pokud by tato situace nastala, včetně adekvátních opatření, která budou směřovat k posílení bezpečnosti a prevenci možných teroristických útoků na území České republiky," řekl premiér.

Předpokládá, že novou stupnici by ČR mohla mít již na přelomu letošního a příštího roku.

"Byl bych velmi rád, kdybychom byli schopni jakákoli krizová opatření a krizové situace srozumitelně komunikovat směrem k občanům," dodal.

Pokud jde o současnou bezpečnostní situaci, ačkoli je premiér na oficiální návštěvě Číny, je podle svých slov v neustálém kontaktu s ministrem vnitra i ředitelem BIS.

"Mohu potvrdit, že jak policie, tak i Bezpečnostní informační služba jsou v intenzivním kontaktu s našimi partnery v evropských zemích. Sledujeme stavbezpečnosti v Belgii, ve Francii i v dalších státech velmi pozorně," řekl Bohuslav Sobotka. "Pokud bychom měli jakékoli konkrétní indicie, které by se týkalybezpečnosti České republiky, tak jsme připraveni jednat," dodal.

Sobotka se vyjádřil i k nedávnému průzkumu, podle kterého přibývá počet Čechů, kteří jsou proti přijímání uprchlíků.

"Když se podíváte na to, co se děje ve světě, co se stalo v Paříži, tak když děláte výzkumy veřejného mínění těsně po teroristických útocích, tak nemůžete čekat příliš jinou reakci občanů," uvedl Sobotka. "Na druhou stranu nemůžeme strkat hlavu do písku, myslet si, že když zavřeme oči, tak ten okolní svět přestane existovat, to se nestane," dodal.

Česká republika by podle něj měla spojit ohled na bezpečnost občanů se solidaritou a pomocí lidem, kteří ji potřebují.

"Tady nejsou jen ekonomičtí uprchlíci, jsou tu i lidé, kteří utíkají před válkou, přišli o všechno a snaží se v Evropě najít bezpečí," zdůraznil předseda české vlády. "Myslím, že Evropa musí být schopna projevit solidaritu, ale musí ji projevit organizovaným způsobem, nikoli v tom chaosu, který jsme měli možnosti v uplynulých měsících sledovat, a musí přitom respektovat všechny důležité bezpečnostní aspekty," uzavřel.

Podle dnes zveřejněného průzkumu agentury Median v České televizi 41 procent lidí pokládá terorismus za přímý důsledek migrace a 40 procent za její možný důsledek. Jen 15 procent soudí, že mezi tím není souvislost.

Zdroj: ČTK

Foto: Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka v polském senátu, Senat Rzeczypospolitej PolskiejKatarzyna Czerwińska,  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland,Boston9 (talk | contribs)

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace