Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) včera ve Sněmovně přiznal, že až padesát procent migrantů přichází do Evropy z ekonomických důvodů.
Premiér včera odpoledne odpovídal v rámci písemných interpelací na dotazy poslanců a uvedl mimo jiné (zdroj: ParlamentniListy.cz):
"Největší slabina je ochrana mořské hranice. A v tuto chvíli se ta kritická místa nachází na mořské hranici mezi Tureckem a Řeckem. Já jsem rád, že máme nástroj k tomu, abychom s Turky mohli postupně hledat řešení. Ten nástroj se jmenuje dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem. Máme akční plán. Dohodli jsme se s Turky, že by Turecko mělo přijmout aktivní opatření k zamezení obchodu s lidmi, k omezení nelegální migrace, ale myslím si, že zatím nebylo učiněno dost. To znamená, stále ještě přichází příliš velké množství lidí přes turecko-řeckou hranici. Podle mého názoru roste naléhavost uzavření migrační trasy v oblasti západního Balkánu."
"Když se podíváme na strukturu toho migračního proudu, tak situace je taková, že zhruba polovinu, 60 procent tvoří váleční uprchlíci, ale 30, 40 a někdy až 50 procent tvoří lidé, kteří přicházejí do Evropy z ekonomických důvodů. Přicházejí ze zemí, kde není válka. Prostě jenom jdou do Evropy, aby si zlepšili své životní podmínky." Proto je podle něj třeba položit důraz na to, aby Turecko začalo přijímat zpět ekonomické uprchlíky, kteří se dostávají do Řecka.
Svými slovy pouze zopakoval prohlášení viceprezidenta Evropské komise Franse Timmermana z ledna tohoto roku. Timmerman v té době čísla zveřejnil s odkazem na zprávu agentury Frontex.
„Většina těch, kteří přichází do Evropy z Blízkého východu nebo Afriky, patří mezi ekonomické migranty,“ řekl tehdy Timmerman. „U více než poloviny lidí, kteří nyní přichází do Evropy, nelze očekávat, že by získali azyl, nemají na něj nárok. Asi 60 procent nemá důvod o azyl žádat," uvedl také Timmerman.