Česká republika bude chtít znovu otevřít otázku společné evropské armády.
Varšava/Praha (ČTK) - Podle premiéra Bohuslava Sobotky myšlenka společné obrany získává v Evropě stále větší podporu. Řekl to českým novinářům na závěr společného jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarko) ve Varšavě.
Reakce na brexit: EU navrhuje celoevropskou armádu
Podle Sobotky nemůže být hlavní agendou příštího summitu Evropské unie, který se má odehrát v Bratislavě, pouze očekávaná otázka odchodu Velké Británie z EU. Diskutovat by se mělo i o tom, jak by se měla unie změnit. V této souvislosti Sobotka vidí jako jedno z klíčových témat bezpečnost, ochranu vnějších hranic unie, regulaci migrace a otázku společné evropské armády, o které se už v minulosti mluvilo.
"Myšlenka posílení společné obrany získává v Evropě stále větší podporu. Pokud jsme dokázali během roku zřídit společnou evropskou pohraniční a pobřežní stráž, může tady být i reálný projekt společných jednotek. Nebude to jednoduché, ale pokud do budoucna chceme mít větší kontrolu nad bezpečností, musíme mít vlastní obranné schopnosti," uvedl předseda vlády.
Evropská unie je hodnotou, kterou je potřeba hájit, ale i změnit. Unie často neplní očekávání Evropanů, a proto se musí vrátit ke svým kořenům a více se soustředit na své občany. To včera řekla polská premiérka Beata Szydlová a dodala:
"Evropská komise nevyvozuje důsledky z nedávného rozhodnutí Britů, kteří se v referendu vyslovili pro odchod z evropské osmadvacítky, a často nenaslouchá hlasu národních parlamentů."
Podle předsedy maďarské vlády Viktora Orbána především v oblasti migrace unie rozhoduje v rozporu s očekáváním svým členů. Podle V4 je třeba zastavit migrační tlak na unii a posílit ochranu schengenských hranic.
"Je na čase, aby unie byla pragmatičtější, zaměřená na zásadní témata a reformy. Zároveň musí konat s odpovídající rozvahou a řešit problémy občanů s respektem k principům subsidiarity a proporcionality, stejně jako k roli národních parlamentů. Zejména jejich názory vyjádřené použitím žluté či oranžové karty by měly být institucemi Evropské unie brány plně v potaz," uvedli premiéři ve společném prohlášení. Unie by měla méně regulovat a přestat plýtvat energií na návrhy, na kterých se členské státy neshodnou a které je rozdělují.
Evropská pohraniční a pobřežní stráž. První krok ke společné "evropské armádě"?
Tagy