Premiér Sobotka nepokládá za nutné přijímat novou koncepci civilní ochrany

Premiér Sobotka nepokládá za nutné přijímat novou koncepci civilní ochrany
Autor fotografie: Screenshot YouTube/ cssdtelevize
25 / 08 / 2016, 11:00

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nevidí důvod, aby Česko přijalo novou koncepci civilní ochrany po vzoru německého kabinetu, který se na jejím znění dohodl dnes.

Praha ČTK) - Novinářům to včera řekl po jednání vlády. Česká republika má podle Sobotky vlastní bezpečnostní situaci, kterou sama vyhodnotí i podle výsledků vládního Auditu národní bezpečnosti

O vyhotovení bezpečnostního auditu požádal Sobotka loni v listopadu, pracuje na něm ministerstvo vnitra. Prověrka má vyhodnotit bezpečnostní hrozby a rizika a doporučit možná opatření. "To je dlouhodobý proces, kde se chceme dívat na různé aspekty," řekl Sobotka.

Aktualizovaná německá koncepce by měla zajistit fungování státu a ochranu obyvatel v krizových situacích. Lidem doporučuje, aby si vytvářeli zásoby jídla a pitné vody, což v předchozích dnech označovala opozice za vyvolávání atmosféry strachu. Dosavadní koncepce pocházela z roku 1995 a podle německého ministra vnitra Thomase de Maiziéra byla zastaralá.

Německo se připravuje na katastrofické scénáře. Znovuzavedení branné povinnosti i přídělový systém

V ČR mají podle Sobotky věci civilní ochrany kompetence obce, ministerstvo vnitra či hasiči. "Předpokládám, že v rámci auditu budou identifikována slabá místa a formulována doporučení, která se budou týkat i reakcí na komunální úrovni," uvedl. Německo se podle něj rozhodlo jít vlastní cestou, kterou by ČR neměla jen kopírovat, dodal.

S odkazem na dnešní zemětřesení v Itálii, při kterém podle posledních odhadů zemřelo 73 lidí, Sobotka uvedl, že každá situace je unikátní. "Když máte v Itálii zemětřesení, co vám pomůže, že máte doma konzervy a spacák. Každé bezpečnostní riziko přináší jinou formu reakce," řekl.

Bezpečnostní strategie a výsledky cvičení BLACKOUT 2014 v Praze? Papír snese všechno, realita je jiná

Andor Šándor ve svém článku "Bezpečnostní strategie: není důležité, kdo co říká, ale jaká je realita" na serveru natoaktual.cz ze dne 16.2.2015 uvádí:

Bezpečnostní strategie se kromě řady hrozeb rovněž věnuje otázce narušení dodávek ropy, plynu a elektrické energie. Dovolím si na příkladu loňského cvičení v Praze poukázat, jak jsou některé složky Integrovaného záchranného systému v Praze připraveny čelit dopadům dlouhodobějšího výpadku elektrické energie bez akcentace důvodů vzniku této krize. Hodnocený dokument říká: „Klíčovou roli při zajišťování vnitřní bezpečnosti a ochrany obyvatelstva hrají bezpečnostní sbory, zejména pak Policie ČR a Hasičský záchranný sbor ČR“. 

Pokud dojde k výpadku elektrické energie v 8 hodin ráno, tak ve všech vlacích metra zůstane uvězněno na 140 tisíc cestujících, a to nepočítám lidi ve vestibulech a výtazích v metru. Na jeden tisíc lidí na život podporujících přístrojích, o nichž nikdo neví, kde jsou, bude potřebovat okamžitou pomoc. Velké množství lidí bez pomoci bude podle hrubého odhadu asi v 10 tisících výtahů. Na silnicích v Praze dojde k nárůstu dopravních nehod, neboť nepůjdou semafory. Minimálně 600 tisíc lidí bude bez pitné vody, bude docházet k nenadálým požárům. A této hrůze má úspěšně čelit na dvě stě velmi dobře připravených hasičů ve službě. I kdyby měli nadpozemské dovednosti, takový úkol nemůžou zvládnout.

O problémech, které byly zjištěny při cvičení BLACKOUT 2014 v Praze jsme psali v článku "Otázka není, jestli bude nebo nebude úplný výpadek elektřiny, ale KDY přijde…" Zmínili jsme také, že redakci máme seznam 36 opatření, která je nutné přijmout Magistrátem hl. m. Prahy i Ministerstvem vnitra ČR a dalšími složkami - tato opatření  jsou výsledkem dubnového cvičení Blackout 2014, které mimochodem odhalilo závažné nedostatky v oblasti záchranných činnosti i samotné organizace. 

Tagy článku