Premiér Sobotka obrátil: Prý můžeme přijmout až 18.000 uprchlíků.

Premiér Sobotka obrátil: Prý můžeme přijmout až 18.000 uprchlíků.
17 / 09 / 2015, 20:00

Odpověděl tak na dnešní přímý dotaz poslance ODS Petra Fialy.

Na tiskové konferenci 16. září uvedl ministr vnitra Milan Chovanec, že v rámci EU nedošlo k žádné dohodě, jakým způsobem bude současná krize řešena. Chovanec zopakoval, že ministři vnitra zemí Evropské unie se v pondělí neshodli v otázce rozdělování žadatelů o azyl mezi jednotlivými unijními státy podle kvót. Česká strana obdržela finální text návrhu dohody, který však odmítla podepsat.  

Ve stejný den oznámil ministr Dienstbier, že by ČR mohla přijmout až 15 000 uprchlíků, za což sklidil kritiku a ministr vnitra Chovanec toto číslo odmítl. Předseda vlády Sobotka ve stejný den ale uvedl, že: "Nepochybně budeme solidárni a postaráme se o několik tisíc uprchlíků, stejně jako třeba během balkánské války, naše republika to zvládne."

Dnes se zeptal poslanec ODS Petr Fiala ve sněmovně premiéra Sobotky, kolik uprchlíků chce tedy vlastně vláda opravdu přijmout. A uvádí:

"Jak je jeho obvyklým zvykem, přesné číslo jsem se nedozvěděl. Pan premiér pouze mlhavě naznačil, že by to mohlo být tolik uprchlíků, kolik ČR přijala za války na Balkáně, což může být až 18 000. Způsob argumentace a odpověď pana premiéra znovu ukazují, že naše vláda nemá v imigrační krizi vůbec jasno. Pan premiér si hraje s občany jako kočka s myší, mlží a není schopen občany ČR jasně seznámit s tím, kolik uprchlíků chce vláda opravdu přijmout. Tento postup je vůči veřejnosti neseriózní. ODS takový přístup odmítá. Ať pan premiér jasně řekne, kolik uprchlíků, jak a v jakém časovém horizontu chce přijmout. Občané si zaslouží otevřenou hru, ne uhýbání jasné odpovědi." (Zdroj: ODS)

Přitom premiér i ministr vnitra přesvědčovali před několika dny české občany o tom, že Česká republika, stejně jako ostatní státy tzv. visegrádské skupiny (V4) - Slovensko, Maďarsko a Polsko odmítají přerozdělení imigrantů podle kvót.

"Pokud budeme donuceni ke kvótám, má vláda plán B? Důrazně tedy doporučuji vládě, aby začala připravovat právní kroky na obranu před tímto návrhem, který je navíc v rozporu s unijním právem, " říká člen Evropského parlamentu Jan Zahradil k dnešnímu hlasování europarlamentu o přerozdělení 120 tisíc běženců.

Zdroj: ODS

Tagy článku