Premiér Sobotka před summitem EU odmítá kvóty pro přijímání uprchlíků

Premiér Sobotka před summitem EU odmítá kvóty pro přijímání uprchlíků
Autor fotografie: © 2015 FRONTEX|Popisek: frontex.europa.eu
22 / 04 / 2015, 17:00

Sdělil to na dnešní tiskové konferenci vlády. Američané by ale nejraději zavedli kvóty.

Na čtvrtečním mimořádném summitu EU, který je svolán kvůli situaci s uprchlíky ve Středozemním moři, bude český předseda vlády "v zásadě" podporovat deset unijních opatření proti převážení migrantů.

"Měli bychom se především zaměřit na boj proti organizátorům nelegální migrace, tedy převaděčům. Je evidentní, že řada těchto organizátorů ve skutečnosti operuje ze stávajících členských zemí Evropské unie a udělali si z neštěstí lidí, kteří jsou na útěku před válkou výhodný byznys,".

"Tím druhým cílem by měla být pomoc uprchlíkům v zemích původu," prohlásil Bohuslav Sobotka.

Na ochraně vnějších hranic unie by se měla EU více podílet jako celek prostřednictvím agentury Frontex a větší podporou Europolu. Současně s tím by se měla co nejrychleji stabilizovat situace v severní Africe a především v Libyi. 

Znovu nicméně odmítl úvahy o případných kvótách pro přijímání uprchlíků v jednotlivých členských zemích. Nakolik bude úspěšný právě v oblasti kvót, není jisté.

Americký server Foreign Policy uvádí v dnešním článku, že řešením by mohla být reforma imigračního systému Evropské unie, která by stanovila kvóty pro distribuci žadatelů o azyl pro jednotlivé země Unie. Druhou možností by pak mohlo být zavedení systému, který funguje ve Švýcarsku nebo Spojených státech a který umožňuje zpracovávání žádostí o azyl na zastupitelských úřadech v zahraničí. Takový přístup by sice vystavil žadatele mnoha rizikům, ale mohl by snížit příliv migrantů. (zdroj: eurozpravy.cz)

Zdroj: aktualne.cz, Vláda ČR, europa.eu

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace