Premiér Sobotka: Sudetské Němce potřebujeme. Jako spojence kvůli rizikům v Evropě

Premiér Sobotka: Sudetské Němce potřebujeme. Jako spojence kvůli rizikům v Evropě
Autor: redakční databáze|Popisek: Bohuslav Sobotka
21 / 05 / 2016, 14:00

Řekl to v rozhovoru pro sobotní deník Právo.

Tématem sobotního rozhovoru pro deník Právo byl mimo jiné i vztah České republiky k sudetským Němcům. Předseda vlády Bohuslav Sobotka řekl, že sudetské Němce Česká republika potřebuje proti hrozícím rizikům, která v dnešní době v Evropě vyvstávají.

Nová éra vztahů mezi landsmanšaftem a českou vládou začala potom, co byl vypuštěn na počátku roku ze stanov Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) článek o majetkoprávním vyrovnání po odsunutých Němcích z Československa. Na to potom navázal ministr kultury Daniel Herman, když osobně navštívil minulý týden sjezd SL a pronesl zde zdravici.

Podle Sobotky hrálo důležitou roli ve zlepšení vzájemných vztahů právě vypuštění článku o majetkoprávní restituci po vysídlených Němcích. Premiér to vnímal jako ,,velmi silný signál" o tom, že SL se chce orientovat na budoucí spolupráci a nevracet se již do minulosti. Poukázal na to, že vztahy ČR a sudetských Němců se budou dále odvíjet od česko-německé deklarace přijaté v roce 1997. Návštěvou Hermana na sjezdu SL tak ČR dala najevo, že se chce právě orientovat na budoucnost.

Na dotaz, že se objevily i hlasy, které kritizovaly Hermanovu cestu, odpověděl Sobotka, že ,,rozhodně nelze vnímat sudetské Němce jako nějaké pohrobky německých nacistů". Že je to spíše pozůstatek komunistické propagandy, která v bývalém Československu fungovala desítky let. Právě komunisté byli nejhlasitejšími kritiky Hermanovy cesty do Norimberku.

V rozhovoru Sobotka zmínil, že je ,,úkolem naší generace, abychom hledali společnou řeč". Podle premiéra je totiž rizik, před nimiž Evropa momentálně stojí, mnoho. K tomu jsou podle něho potřeba spojenci, aby tato rizika byla zvládnuta. Právě Sudetští Němci mohou jimi být, zvlášť potom, co prošli vlastní sebereflexí.

 

Zdroj: deník Právo

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace