Přeprava zbraní a střeliva po našich silnicích na český způsob - bez dokladů, bez doprovodu, bez licence

Přeprava zbraní a střeliva po našich silnicích na český způsob - bez dokladů, bez doprovodu, bez licence
Autor fotografie: Celní správa ČR|Popisek: Celní kontrola-přeprava zbraní
05 / 11 / 2014, 09:00

5.11.2014 / Bez většího zájmu médií proběhla informace od celníků, co zjistili při kontrole vozidla u Svitav. Proč obchodníci se zbraněmi nedodržují předpisy a ohrožují zdraví a životy lidí?
Autor: Celní úřad pro Pardubický kraj

Pardubičtí celníci zadrželi totiž v pondělí 3. listopadu při silniční kontrole téměř 90 kusů palných zbraní a více než 70 tisíc kusů nábojů bez patřičných dokladů. Firmě hrozí pokuta až milion korun.

Kontrola přepravy zbraní

Celnická hlídka zastavila na silnici I/43 u Svitav dodávku, kterou řídil 41letý zaměstnanec firmy, která obchoduje se zbraněmi. Zaměstnanec firmy neměl doklady od nákladu zbraní a střeliva, kterých nepřevážel právě málo - šest kusů krátkých palných zbraní, 21 kusů dlouhých palných zbraní a také 62 kusů vzduchových a plynových zbraní. Zásilka obsahovala také 71 tisíc kusů střeliva do brokovnic, kulovnic a malorážek. Dokonce neměl při kontrole ani zbrojní licenci.

Kontrola přepravy zbraní

Firma musí vědět, že zbraně a střelivo tohoto druhu a množství musí být při vnitrostátní přepravě náležitě zabezpečeny. Předpisy totiž stanovují, že mají být pod neustálou kontrolou dvou osob, které provádějí přepravu a musí být uzamčeny v pevné přepravní schránce, aby s nimi nemohl nikdo běžně manipulovat. 

Celníci celou zásilku zadrželi a případ předali k dalšímu šetření policii. Navíc v Pardubickém kraji zadrželi zásilku zbraní již podruhé. V loňském roce odhalili 320 kusů útočných pušek vzor 58 (samopal) a AK 47 (Kalašnikov).

Můžeme pouze spekulovat, co by se stalo při dopravní nehodě vozidla převážející zbraně, střeliva nebo výbušniny. Proč firmy takto riskují? Aby snížily náklady? Kdy dojde k dalšímu neštěstí jako v muničním skladu ve Vrběticích?

Kontrola přepravy zbraní

Autor: por. Ing. Václav Kánský, tiskový mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj  

Psali jsme také:

Armádní muniční sklady jsou bezpečné.

Stát zanedbal kontrolu v muničních skladech soukromých firem!

Tablet Panasonic do explozivního prostředí

Počítačové válečné hry jako prevence před katastrofami

Tagy článku