Přes 2000 uprchlíků se pokusilo překonat Eurotunel

Přes 2000 uprchlíků se pokusilo překonat Eurotunel
29 / 07 / 2015, 07:30

Tento týden se imigranti opět pokusili dostat z francouzského Calais do Doveru přes tunel pod La Manche. Někteří byli při pokusu o nelegální přechod zraněni.

Problémy s uprchlíky v Calais trvají již několik měsíců a situace eskaluje. Na francouzské i britské straně kvůli snaze o nelegální přechod do Velké Británie dochází často ke zpomalení dopravy – nejezdí trajekty, vlaky mají zpoždění. Imigranti se snaží dostat do Doveru za každou cenu, naskakují do kolemjedoucích kamionů, auta se snaží zpomalit házením kamenů. Občas se také pokoušejí vzít ztečí přímo Eurotunel.

Naposledy se tak stalo v pondělí v noci. Podle mluvčího Eurotunelu byli někteří uprchlíci v tlačenici zhruba 2000 lidí zraněni. Jednalo se o nejintenzivnější pokus za poslední měsíc a půl.

„Vláda Spojeného království udělá vše, co může, aby bojovala s migrační krizí v Calais,“ uvedl v souvislosti s pondělním incidentem britský premiér David Cameron.

Velká Británie schválila 7 milionů liber na vystavění nového oplocení okolo terminálu Eurotunelu v Calais. Plot se začal stavět již na začátku července a měl by být dokončen tento týden. Ministryně vnitra Theresa May hodlá kvůli neudržitelné situaci svolat vládní krizový výbor.

„Soucítím s lidmi na dovolené, pro které je kvůli současné situaci složité dostat se přes Calais, a uděláme společně s Francouzi vše, co bude v našich silách, abychom dotáhli tuto záležitost ke konci,“ dodal premiér. Podle něj nemá smysl ukazovat prstem na toho, kdo nese odpovědnost, ale spolupracovat s Francií a zavést dostatečná bezpečnostní opatření a investovat do věcí, které jsou třeba.

Incident způsobil včera dopravní zpoždění – na britské straně zhruba hodinu a na francouzské 30 minut. Vpády uprchlíků jsou podle mluvčího Eurotunelu téměř „každonoční“ záležitostí. V Calais je nyní zhruba 3000 uprchlíků především z Etiopie, Súdánu, Eritreje a Afghánistánu. Během tohoto léta zemřelo při pokusu dostat se do Doveru přes tunel již osm lidí.

 Zdroj: BBC

Tagy článku