Přes 5 000 migrantů překročilo od konce září nelegálně hranice v Jihomoravském kraji

Přes 5 000 migrantů překročilo od konce září nelegálně hranice v Jihomoravském kraji
Autor fotografie: Mick Hoey, CC BY 2.0
21 / 11 / 2022, 18:00

Podle ředitele jihomoravské policie Leoše Tržila překročilo od konce září, tedy od znovuzavedení dočasných kontrol na česko-slovenské hranici, nelegálně hranice v Jihomoravském kraji více než 5 300 migrantů. Vláda na konci září rozhodla o dočasné obnově kontroly na státní hranici České republiky a Slovenska kvůli problému zvýšené nelegální migrace.

Od konce září, kdy byla zavedena dočasně kontrola hranic mezi Slovenskem a Českou republikou, překročilo nelegálně hranice v Jihomoravském kraji více než 5 300 nelegálních migrantů, potvrdil ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. Jak uvedla ministryně obrany Jana Černochová, která v sobotu navštívila Strážnici na Hodonínsku, většina nelegálních migrantů přichází ze Sýrie. Ve Strážnici jsou nasazeni vojáci s policisty od konce září.

V rámci 12hodinové služby je denně nasazeno 150 policistů, za celou dobu se vystřídali vojáci ve 4 000 směnách, z toho v 566 případech se jednalo o příslušníky aktivních záloh, upřesnila Černochová. Většina uprchlíků uvádí, že přichází ze Sýrie, doplnila ministryně obrany.

Největší počet migrantů přechází hranice na jižní Moravu a do Zlínského kraje, na Slovensko se dostávají z Maďarska, kam přicházejí ze zemí Balkánu. Tržil řekl, že v poslední době je zaznamenán určitý pokles proudu nelegálních migrantů, přesto se nedá tato skutečnost přeceňovat ani se z ní nedají vyvozovat jisté závěry do budoucna.

„Měli jsme možnost navštívit pět nebo šest stanovišť a promluvit si. Na stanovištích jsou buď dva vojáci a jeden policista, nebo jeden voják, jeden člen aktivních záloh a jeden policista,“ prohlásila v sobotu ministryně obrany na místě. Právě nasazení aktivních záloh ocenil i náčelník generálního štábu Karel Řehka, podle něhož tvoří velmi významnou složku a vítanou pomoc pro armádu.

Zdroj: iDNES, novinky.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.