Přes ČR se mohou již brzy valit tisíce uprchlíků

Přes ČR se mohou již brzy valit tisíce uprchlíků
Popisek: Uprchlíci budou z Makedonie pokračovat dál - většinou do Německa, případně do Rakouska
26 / 08 / 2015, 10:45

Okolo pěti tisíc uprchlíků se dostalo z Makedonie do Srbska a pokračuje dál do Maďarska. Jejich cílovou destinací je ovšem bohatší Německo a je velmi pravděpodobné, že velká část z nich využije trasy přes Slovensko a ČR.

Makedonie už nápor uprchlíků nezvládla, o víkendu ukončila blokádu hranic s Řeckem a zhruba 5000 lidí nyní míří dál na západ do Německa. Jen v pondělí podle deníku Blesk překročilo hranici Maďarska rekordních 2093 běženců. V České republice policie každý den zadrží několik ilegálních imigrantů, azylové zařízení ve Vyšních Lhotách je již zaplněné. Uprchlíci využívají Česko většinou jako místo, přes které se chtějí dostat právě do sousedního Německa.

Ve zprávě ministerstva vnitra, kterou před letními prázdninami projednávala sněmovna, se hovoří o tom, že transitní migrace bude stále stoupat. Lze proto očekávat, že řada běženců, kteří jsou už nyní v Maďarsku, se pokusí přejít přes Slovensko a Českou republiku.

S žádnými zvláštními opatřeními na hranicích se přesto nepočítá. Už mnoho měsíců volají opoziční politici po zvýšené ostraze hranic, nedávno také prezident republiky Miloš Zeman hovořil o nutnosti povolat armádu. Dnes se nechal slyšet vicepremiér Andrej Babiš, že je třeba lépe střežit v rámci EU schengenský prostor. Členské země se ale nejsou schopny dohodnout, přitom například Itálie nebo Řecko je již kvůli náporu uprchlíků v hluboké krizi. EU zatím přišla pouze s nápadem řešit situaci povinnými kvótami, ale ty, i kdyby byly přijaty, neřeší počet uprchlíků valících se do Evropy.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.