Přestaňte špehovat své občany žijící v Německu, varoval Turecko ministr vnitra

Přestaňte špehovat své občany žijící v Německu, varoval Turecko ministr vnitra
Autor: flickr.com|Popisek: Recep Erdogan
31 / 03 / 2017, 08:00

Německý ministra vnitra Thomas de Maizière tvrdě odsoudil Turecko za to, že podle něho špehuje.

Německý ministra vnitra Thomas de Maizière tvrdě odsoudil Turecko za to, že podle něho špehuje své občany žijící v Německu. Informovala o tom BBC. De Maizière varoval Turecko, ať upustí od sledování jím vytipovaným tureckým občanům, kteří žijí v Německu a jež mají mít kontakty na ,,zrádce" a iniciátora neúspěšného puče, klerika Fethullaha Gülena.

BBC uvedla, že turecká tajná služba MIT disponuje seznamem ,,podezřelých" tureckých občanů, kteří mají veřejně sympatizovat s Gülenem. Tajné služby mají také mít fotografie z jejich sledování a osobní údaje. Turecko a její tajné služby se domnívají, že tito lidé podporují Gülenovo hnutí, které považují za teroristickou organizaci a klerika za ,,zrádce".

související: Islámská škola v Londýně špehovala své žáky skrytou kamerou na toaletách

BBC s odkazem na Süddeutsche Zeitung uvádí, že šéf MIT Hakan Fidan předal svému protějšku Bruno Kahlovi ze Spolkové zpravodajské služby (BND) seznam asi 300 tureckému režimu nepohodlných lidí, kteří jsou oponenty Erdoganova režimu a sympatizují s Gülenem. Tento seznam také zahrnuje 200 organizací, které mají být napojeny na Gülenovo hnutí. K předání utajeného seznamu mělo podle BBC dojít na bezpečnostní konferenci v únoru v Mnichově.

De Maizière prohlásil, že tato praxe, kterou Turecko provádí, je pro Německo zcela nepřijatelná. ,,Nezáleží na tom, co kdo může mít společného s Gülenovým hnutím, zde platí německé právo a občané nebudou špehováni cizími státy," řekl ministr vnitra. Vyzval Turecko, ať se ,,špiclováním" okamžitě skončí.

Stejně jako De Maizière i Hans-Georg Maaßen, šéf německé civilní kontrarozvědky, nevěří, že za neúspěšným pučem z minulého roku stojí Gülen a jeho hnutí.

 

psali jsme: 

Chovali se jako konfidenti? Němečtí imámové donášeli na stoupence tureckého ,,pučisty"

 

Zdroj: bbc.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace