Přestřelka nekončí: Ortel nechal Bangovi vzkaz a přidal verš

Přestřelka nekončí: Ortel nechal Bangovi vzkaz a přidal verš
01 / 12 / 2016, 17:00

Ani pět dní po slavnostním vyhlášení Českého Slavíka nekončí slovní přestřelka mezi rapperem Radkem Bangou a zpěvákem Tomášem Ortelem.

„Skoro“ slavík Ortel prolomil částečné mlčení a rozhodl se věcně zareagovat na Bangovu kritiku namířenou na symboly lebky, jimiž měly členové skupiny vyzdobeny košile při přebírání cen.  Banga následně v médiích a ve svém prohlášení, poté co předávání cen demonstrativně opustil, nepřímo obvinil Ortela z propagace nacismu.

„Na tom pódiu stáli především proto, že je podpořili ‚obyčejní lidé‘, kteří mají tu drzost ještě tvrdit, že jejich Ortel není rasistický a v žádném případě nepodporuje nacismus. A pak si přijde Ortel s umrlčími lebkami na košilích a dá celému národu tímto symbolem najevo, jakým směrem smýšlí,“ tvrdí Banga.

Ortel si vzal několik dní " na rozmyšlenou" a vydal k obvinění Bangy vyjádření zakončené veršem

 

  

Ortelovo vyjádření se argumentačně opírá o expertizu Vojenského historického Ústavu umístěnou na internetových stránkách.      

„Prapor byl vyroben českými dámami v Kyjevě zásluhou českého kavárníka Hucla z Proskurova a 22. února 1919 slavnostně udělen jednotce v Jekatěrinburgu. Původně byl určen československým kornilovcům. Nese na sobě velice výrazný symbol lebky se zkříženými hnáty na pozadí husitského kalicha, společně umístěného v legionářském štítě. V tehdejší době se jednalo o naprosto běžný symbol úderných jednotek. Po návratu čs. legií z Ruska se stal praporem Hraničářského praporu 6 „Sibiřských úderníků“ sídlícího v Domažlicích. V roce 1926 proběhla slavnostní výměna praporů všech původních legionářských pluků za tehdy nově vyrobené kopie. Všechny originály byly uloženy v Památníku osvobození, včetně 1. úderného praporu. Zde jako konfiskáty přežily i dobu okupace. Kopie přidělené jednotkám byly po okupaci rovněž zkonfiskovány. Po 2. světové válce byly ty, které se zachovaly, opět vráceny k aktivním jednotkám čs. armády. Po zásadní reorganizaci v roce 1953 byly odevzdány do VHÚ Praha, aby „nekazily lidově demokratické tradice“. Prapor 1. úderného praporu byl celkově restaurován v roce 2006 a ve výjimečných případech je používán ke slavnostním příležitostem – např. přehlídka a vyznamenávání u příležitosti 90. výročí vzniku Československa v roce 2008.“

Písničky skupiny Ortel se do rádií nedostávají, o to více jsou však navštěvovány jejich koncerty Ani jinak se skupina mediální přízni netěší, neboť před několika dny ji byly zablokovány facebookové stránky.

Psali jsme: Dozvuky Slavíka: Ortelovi blokli facebook. Bangův hit „Mr.ám tě, narvu ...

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.