Přesunutí americké ambasády do Jeruzaléma se rovná válečnému zločinu, vzkazuje USA vysoký představitel Palestiny

Přesunutí americké ambasády do Jeruzaléma se rovná válečnému zločinu, vzkazuje USA vysoký představitel Palestiny
Autor: Flickr.com|Popisek: americká ambasáda
03 / 02 / 2017, 10:00

Napětí mezi Palestinou a USA stoupá kvůli plánovanému přemístění ambasády z Tel Aviva do Jeruzaléma.

Bývalý palestinský ministr zahraničí a vysoký představitel Palestinské samosprávy Nabil Shaath prohlásil, že pokud se tento krok bude realizovat, znamená to ,,vyhlášení války". ,,Přesunutí ambasády je to samé jako uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Je to válečný zločin," varoval Shaath.

Mnozí bezpečnostní analytikové mu dávají za pravdu. Podle nich to může vyvolat politické a diplomatické zemětřesení a konec americké role jako mírotvůrce na Blízkém východě. Podle analytiků i Shaatha může přesunutí americké ambasády z Tel Avivu do 70 kilometrů vzdáleného Jeruzaléma zničit pracně budovaný mírový proces, jehož je USA ručitelem.

,,Neexistuje způsob, jak by tento krok mohl arabský svět akceptovat. Znamenalo by to konec USA jako zprostředkovatele mírového procesu. Budeme proti tomu bojovat a zmobilizujeme svět proti plánovanému kroku," prohlásil v rozhovoru pro televizi Al-Džazríru Shaath.

Trumpovi poradci mají již tento plán navržen a je otázkou, kdy bude realizován. Jeruzalém je citlivým bodem sporu mezi Izraelci a Palestinou. Východní Jeruzalém figuruje v budoucích plánech palestinského státu, Izrael jej však považuje za trvalou součást Jeruzaléma již od roku 1967.

 

psali jsme:

Vyhlašujete válku muslimům! Reaguje na plánovaný krok Donalda Trumpa Mahmúd Abbás

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace