Preventivní útok na KLDR je úplně poslední možností, řekl vlivný senátor McCain

Preventivní útok na KLDR je úplně poslední možností, řekl vlivný senátor McCain
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: John McCain
05 / 05 / 2017, 16:00

Podle senátora Johna McCaina je po USA útok na KLDR až poslední možností.

Republikánský senátor John McCain, který patří k ,,jestřábům" americké politiky, jenž podpořil Trumpovo rozhodnutí zaútočit na syrskou základnu Šajrat, prohlásil, že útok na KLDR je pro USA krajní možností.

Na otázku CNN, zda Donald Trump zvažuje preventivní vojenský úder proti KLDR, odpověděl, že ,,si to nemyslí".Místo toho se spoléhá na Čínu, která by měla na nejizolovanější zemi světa tlačit jak diplomaticky, tak ekonomicky.

,,Číňané by měli být brzdou severokorejského jaderného programu. Nemyslím si, že tento program Kim Čong-un zastaví sám od sebe. Nedomnívám se také, že Kim uvažuje v tomto směru iracionálně, ale ani si nemyslím, že by se staral o blahobyt svých lidí, " řekl CNN republikánský senátor. ,,Měli bychom jít za Číňany a říct jim, co vše je v sázce, pokud to (severokorejský jaderný program) sami nezastaví. Protože pokud bude mít KLDR jadernou bombu i raketu, nemůžeme dovolit, aby tato hrozba ohrožovala USA," uvedl dále McCain. Zdůraznil, že preventivní útok proti KLDR by měl být až tou poslední možností.

Stejně jako americký prezident Donald Trump i McCain spoléhá na sílu diplomacie a nezanedbatelnému vlivu Číny na KLDR. K vojenskému úderu by USA sáhly v případě, kdyby například hrozil bezprostřední útok Soulu z demilitarizované zóny mezi Severní a Jižní Koreou, podniknutý KLDR a její ,,artilérií". V takovém případě by podle republikánského senátora nastalo ,,strašlivé" krveprolití".

Napětí mezi KLDR a USA nadále trvá. USA poslaly do jihokorejského přístavu Pusan svou ponorku, kterou má doprovodit i letadlová loď USS Carl Vinson. KLDR, která podnikla další jaderný test, údajně neúspěšný, vyhrožují, že obě plavidla potopí.

 

psali jsme:

VIDEO: USA zvyšují tlak na KLDR. Atomová ponorka USS Michigan dorazila k jihokorejským břehům

Zdroj: rt.com

Tagy článku