Převoz osobnosti katolické církve kardinála Berana zaplatila ateistická Česká republika

Převoz osobnosti katolické církve kardinála Berana zaplatila ateistická Česká republika
Autor fotografie: archiv redakce
05 / 05 / 2018, 17:00

Katolická církev si vymohla díky KDU- ČSL a TOP 09 na většinově ateistické české společností značně kontroverzní a štědré majetkové vyrovnání ve výši desítek miliard korun. Ačkoliv je tedy velmi bohatě zajištěná, přesto si nedávný převoz její významné persony kardinála Berana z Říma neplatila sama. Náklady nesli čeští daňoví poplatníci, kteří přitom patří na první příčku seznamu nejvíce ateistických národů na světě.

Vyplývá to z pátrání Security magazínu, kdo nařídil a kdo zaplatil za převoz kardinála Josefa Berana. Ten byl za 2. světové války vězněn německými nacisty v koncentračním táboře a po roce 1948 komunisty internován a donucen k emigraci. Zjistit pravdu se přitom díky mlčení některých ministerstev, kde bylo nutné odpovědi opakovaně urgovat, ukázalo být překvapivě tvrdým oříškem.

psali jsme: CVVM: Největší důvěru z institucí má armáda, nejmenší církve

„Nakolik je mi známo, repatriaci ostatků pana kardinála Josefa Berana platil Svatý Stolec, tedy Vatikán. Konkrétní položku týkající se leteckého speciálu jistě zodpoví Ministerstvo obrany ČR,“ odpověděl na otázky redakce stran instituce, která přepravu zaplatila, mluvčí Pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

Ministerstvo obrany slovy její mluvčí Jany Zechmeisterové vyloženě cílilo na české vlastenectví (jakkoliv se toto slovo vinou části české neoliberální a prounijní společnosti stalo bohužel už spíše vulgarismem). „Osobnost kardinála Berana je nutné vnímat nejen v duchovní rovině jeho příslušnosti ke katolické církvi, ale i ve vlastenecké rovině jako významného Čecha, který celou svou osobností bojoval za naši svobodu,“ uvedla totiž ve své opožděné odpovědi Zechmeisterová. Objednavatelem přepravy ostatků kardinála Berana z Říma do České republiky bylo podle ní ministerstvo zahraničních věcí, které v současnosti spadá pod Martina Stropnického (ANO). „Přeprava byla realizována v rámci k tomu na základě usnesení vlády přidělených rozpočtových položek 24. základny dopravního letectva určených k přepravě vládních a ústavních činitelů. Náklady činily 200 tisíc korun,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany.

psali jsme: Katoličtí biskupové chtějí pomoc pro křesťanské uprchlíky. Uplatní církev svoje "právo azylu"?

Zářez do státní kasy potvrdila i mluvčí Stropnického „zaminy“ Irena Valentová. „Vláda svým usnesením č. 252 z letošního dubna rozhodla o tom, že ceremoniálu vyzvednutí ostatků kardinála Berana ve Vatikánu a jejich převozu do ČR se zúčastní oficiální delegace České republiky vedená ministrem kultury, v zastoupení místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Martina Stropnického,“ sdělila redakci Security magazínu Valentová. Zároveň potvrdila i politické tanečky kolem této akce i její mocenské pozadí. „Vzhledem k důležitosti celé akce, tedy významu osobnosti kardinála Berana a převozu jeho ostatků u příležitosti 100. výročí vzniku České republiky (správně Československa - pozn. redakce) a dále důležitosti tohoto momentu v zahraničněpolitických vztazích České republiky a Svatého stolce, byli členy delegace zástupci vládních institucí - ministerstva kultury, Kanceláře prezidenta republiky a ministerstva zahraničních věcí. Vzhledem k tomu, že se jednalo o vrcholovou návštěvu schválenou vládou, byl pro přepravu delegace určen vládní letecký speciál, což je zcela standardní postup,“ vysvětlila Valentová fakt, že transport ostatků církevní osoby zaplatila celá Česká republika z kapes svých občanů.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

-->