V Turecku je v současnosti registrováno více než 2,7 milionu syrských uprchlíků.Prezident Erdogan jim nabídl turecké občanství.
Turecký prezident to prohlásil při ukončení ramadánu v jihotureckém městě Kilis na jihovýchodní hranici se Sýrií. Během občanské války v Sýrii se počet obyvatel Kilisu zdvojnásobil. Informaci zveřejnil britský deník The Daily Telegraph
„Dnes mám dobrou zprávu pro naše bratry a sestry nacházející se zde. Mezi nimi jsou ti, kteří chtějí získat občanství Turecké republiky. Naše ministerstvo vnitra na tom pracuje. Turecko je i váš domov", řekl Erdogan.
V kontroverzním prohlášení však neupřesnil ani podrobnosti procedury přijímání občanství, ani lhůty plnění a kritéria k podání žádosti o získání občanství. Rovněž není jasné, zda se jeho plán vztahuje na všechny syrské uprchlíky.
Turecké vydírání EU nebere konce. Buď bezvízový styk nebo k vám pustíme uprchlíky
V každém případě oznámení tohoto plánu Turecku ztíží vyjednávací podmínky s Bruselem o zavedení bezvízového styku. Přitom turecký ministr zahraničí Çavuşoglu uvedl začátkem června pro tureckou veřejnoprávní televizi TRT, že "Turecko bude muset vypovědět dohodu s Evropskou unií o vracení migrantů, pokud Brusel tureckým občanům neumožní cestovat bez víz do schengenského prostoru volného pohybu."
Únorová dohoda umožňuje za určitých podmínek vracet migranty z Řecka do Turecka. Turecko současně slíbilo, že zakročí proti převaděčům a výměnou za finanční pomoc ve výši několika miliard eur, si tvrdě vynucuje zrychlené jednání o přistoupení k EU a bezvízový styk pro turecké občany.
Evropská komise začátkem května navrhla bezvízový vstup do schengenského prostoru pro turecké občany, aniž by Ankara již splňovala potřebné podmínky. EU se totiž podle britské stanice obává, že pokud nebude dohoda o bezvízovém styku, Turecko nebude plnit dohodu ohledně imigrantů. Turecko podle BBC neplní další kritéria - například ohledně svobody slova, spravedlivého soudnictví či lepší ochrany menšin.
Současný Erdoganův plán může způsobit krach jednání o bezvízovém styku s Tureckem. Unijní země pociťují čím dál větší tlak ze strany pravicových stran a hnutí, která odmítají další příliv migrantů. Současně se obávají příchodu bojovníků IS, kteří se do EU dostávají mezi uprchlíky.
Turecký prezident bude mít s tímto plánem problémy i v Turecku. Političní oponenti Erdogana se obávají, že by Erdogan mohl získat miliony dalších sympatizujících hlasů právě od syrských uprchlíků, kterým nabízí turecké občanství.
„Jestliže vláda schválí tento návrh, tak se u voleb v roce 2019 objeví víc než milion nových voličů, což změní výsledek hlasování", tvrdí člen parlamentní opoziční Národně-republikánské strany.
Zdroj: cz.sputniknews.com