Prezident Hollande končí vojenskou misi ve Středoafrické republice

Prezident Hollande končí vojenskou misi ve Středoafrické republice
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: francouzští vojáci
15 / 05 / 2016, 12:00

Vojenská mise Sangaris zde působí od roku 2013.

Francouzský prezident Francois Hollande ohlásil ukončení vojenské mise ve Středoafrické republice. Kontroverzní účinkování francouzských vojáků v africkém státě bylo zaměřeno na obnovu a rekonstrukci této země. Ta byla od roku 2013 v podstatě pohroužena do krvavé občanské války. Hollande už označil misi za úspěšnou.

Francouzské vojenské angažmá ve válce, v níž bojovali povstalci proti slabé ústřední vládě a obě strany se obviňovaly z páchání etnických čistek, kritizovali vytrvale Hollandovi političtí oponenti. Nyní však francouzský prezident ohlásil v pátek definitivní konec francouzské účasti ve válkou zmítané zemi. Na své návštěvě Středoafrické republiky se sešel s novým prezidentem Faustinem Archangem Touadérou, který byl zvolen již v únoru. Oba státníci doufají v definitivní ukončení bojů a nastartování politiky obnovy země.

V době nejhorší krize působilo ve Středoafrické republice více než 2 500 francouzských vojáků, nyní je jich před stažením 650, jak potvrdil Elysejský palác. Jejich počet se bude postupně v příštích měsících snižovat.

Středoafrickou republiku zachvátilo násilí po převratu v březnu 2013, za nímž stálo muslimské hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou. V této převážně křesťanské zemi se pak prohlásil za prvního muslimského prezidenta. V polovině ledna 2014 pak pod tlakem okolních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou reprezentovanou milicemi anti-balaka.

 

Zdroj: denik.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace