Prezident Obama dnes promluví k národu a představí protiteroristická opatření

Prezident Obama dnes promluví k národu a představí protiteroristická opatření
Autor fotografie: Pixabay
06 / 12 / 2015, 09:00

Americký prezident chce uklidnit veřejnost, která je zneklidněná posledními útoky nejen v USA, ale především ve Francii.

Washington 6. prosince (ČTK) - Po střelbě v kalifornském San Bernardinu chce americký prezident Barack Obama v proslovu k národu představit opatření na ochranu obyvatel před terorismem. Z Bílého domu Američany osloví v neděli večer místního času (v pondělí 2:00 SEČ), informovaly dnes světové agentury. Středeční útok manželského páru ve středisku sociálních služeb v San Bernardinu si vyžádal 14 mrtvých a 21 zraněných. Policie jej od pátku vyšetřuje jako teroristický čin.

Obama chce podle tiskové zprávy Bílého domu z Oválné pracovny hovořit o krocích, které "zajistí obyvatelstvu bezpečnost", o boji s teroristickou hrozbou a především o tom, "jak ji porazíme". Promluvit by měl také o stavu vyšetřování "tragického útoku" v San Bernardinu.

Ameriku ovládl strach. V USA se zabíjí příliš často a na místech, kde to nikdo nečekal.

Ve středu zabili Syed Farook a jeho žena Tashfeen Maliková na vánoční besídce 14 lidí. Následně je na útěku zastřelila policie. Podle listu Los Angeles Times byl Farook v kontaktu nejméně se dvěma zahraničními radikálními organizacemi, včetně islamistické fronty An-Nusra. Za své přívržence ale manželský stát označila i organizace Islámský stát, která však v Sýrii s frontou An-Nusra soupeří. Podle Obamových bezpečnostních poradců ale zatím neexistují důkazy o tom, že by Farook a Maliková skutečně patřili k nějaké skupině.

Americký expert na bezpečnost vydal šokující varování o teroristické hrozbě přímo v USA. "Varuji všechny občany, islámisté jsou mezi námi."

V sobotu proběhla ve městě Riverside, které leží nedaleko San Bernardina, razie Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Podle očitých svědků, které citovala agentura Reuters, policisté prohledali dům, v němž žije Farookův známý. Podle stanice NBC News FBI tohoto muže podezřívá z toho, že Farookovi a Malikové sehnal útočné zbraně použité při masakru ve středisku sociálních služeb.

Zdroj: ČTK

Tagy článku