Prezident Obama: Mansúrova smrt je milníkem pro budoucí afghánský mír

Prezident Obama: Mansúrova smrt je milníkem pro budoucí afghánský mír
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Afghánistán
23 / 05 / 2016, 17:30

Americký prezident věří, že byl učiněn důležitý krok na cestě k míru v Afghánistánu.

Americký prezident Barrack Obama v pondělí behem své návštěvy Vietnamu prohlásil, že smrt velitele Tálibánu Muhammada Mansúra je milníkem, který v budoucnu povede k nastolení míru v Afghánistánu. Podle něho tak byl vyslán ,,jasný signál" antiamerickým extrémistům, že USA chrání a bude nadále chránit své lidi. 

Mansúrovu smrt potvrdil definitivně Bílý dům až dnes. Tálibánského vůdce zabil americký bezpilotní letoun. Podle ministra zahraničí Johna Kerryho byli předem informováni o nadcházející akci i vedoucí politikové Afghánistánu a Pákistánu. Americký prezident označil Mansúrovu smrt jako ,,důležitý milník" v boji proti hnutí Tálibán:

,,Bylo potvrzeno, že je (Mansúr) mrtvý. Byl to člověk, který jakožto hlava hnutí Tálibán se výhradně zaměřoval na útoky proti americkému personálu a vojenským jednotkám v Afghánistánu."

Obama útok na šéfa Tálibánu předtím schválil a byl také ihned zpraven o jeho výsledku. K Mansúrově smrti podotkl, že úspěšný útok na něho neznamená změnu americké vojenské strategie v Afghánistánu, což je pomoc cvičit afghánské vojenské síly:

,,Naší prací je pomoci Afghánistánu zabezpečit vlastní zemi a ne angažovat naše muže a ženy v této zemi, aby bojovali za ni." Na druhé straně zde máme vysokého představitele, který byl součástí plánů, jak způsobit újmu americkému personálu, a který odmítal jednání o míru, jež k němu mohly přivést zemi po dekádách války. Takže je mojí zodpovědností jako velitele, abych nepřešlapoval na místě a vyslal jasný signál k Tálibánu a ostatním, že naše lidi budeme chránit."

Právě proto, že Mansúr dlouhodobě odmítal mírová jednání, rozhodl americký prezident o jeho likvidaci tak, aby mohla být mírová rokování znovu otevřena.

 

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace