Úspěšná mise Delta Force - byl zabit velitel IS

Úspěšná mise Delta Force - byl zabit velitel IS
17 / 05 / 2015, 09:30

17.5.2015/Americká speciální jednotka Delta Force během útoku v Sýrii zabila velitele IS známého pod válečnou přezdívkou Abú Sajjáfa. Podle USA Sajjáf spoluřídil teroristické operace týkající se získávání peněz, ropy a plynu. Operaci nařídil prezident Barack Obama.

Klíčová figura teroristické organizace IS - Abú Sajjáf zemřel během divoké přestřelky z noci z pátku na sobotu. Pozemní operaci velela elitní speciální jednotka - Delta Force a podílelo se na ní zhruba dvacet lidí. Delta Force využila během operace helikoptéry  Blackhawk a speciálního bojového prostředku - křížence letadla a vrtulníku V22.

Bojovníci IS bránili ostřelovanou budovu, ve které se velitel skrýval, z venkovních i vnitřních pozic. Podle ABC NEWS teroristé dokonce využívali ženy a děti jako živé štíty. Abú Sajjáf byl zabit, když se snažil zaútočit na jednotky USA.

Operaci nařídil americký ministr obrany Ash Carter na základě instrukcí prezidenta Baracka Obamy. Mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Bernardette Meehanová uvedla, že útok byl nařízen prezidentem Obamou „na základě jednomyslného schválení jeho národním bezpečnostním týmem“  ve chvíli, kdy si byly Spojené státy jisté, že operace bude úspěšná. Vláda USA již dříve vypsala odměnu 20 milionů dolarů za hlavy některých llídrů IS.

Podle amerických zdrojů není na operaci nejdůležitější to, že byl Abú Sajjáf zabit, ale že se USA podařilo získat jeho záznamy a získat tím i větší povědomí o tom, jak IS komunikuje, organizuje své operace a získává finanční prostředky. Carter označil zásah jako významný úder teroristické skupině. Během zásahu byla osvobozena také žena hlásící se k minoritnímu náboženskému proudu jezídismu. Nikdo z americké speciální jednotky nebyl zraněn, zatímco na straně teroristů padly desítky bojovníků.

Velitel IS, který vystupoval pod jménem Abú Sajjáf, byl občan Tuniska. Spoluorganizoval klíčové operace IS na získání peněz, ropy a plynu a pravděpodobně byl v kontaktu se samozvaným chalífou Islámského státu Abú Bakrem Baghdádím.  Americká vláda nezveřejnila jeho pravé jméno. Žena teroristy Umma Sajjáf byla zajata a je vyslýchána.

Zdroj: CNN

Tagy článku