Prezident Obama: "Spojené státy i svět potřebují silnou, prosperující a demokratickou Evropu"

Prezident Obama: &quote;Spojené státy i svět potřebují silnou, prosperující a demokratickou Evropu&quote;
Autor fotografie: YouTube/screenshot
25 / 04 / 2016, 13:45

Spojené státy i svět potřebují silnou Evropskou unii a Obama apeloval na její jednotu.

Berlín - Evropa i Spojené státy se potýkají s řadou problémů, ty ale nelze vyřešit tím, že politici budou zesilovat obavy lidí a všechno svádět na migranty a na muslimy. V Hannoveru na severu Německa to dnes řekl americký prezident Barack Obama. 

Podle Obamy je pochopitelné, že lidé vnímají negativně globalizaci, když je v ní příliš málo ekonomických vítězů a příliš mnoho poražených. Zrovna tak je podle něj pochopitelný strach, který vyvolaly teroristické útoky v řadě měst. "Obavy lidí nelze ignorovat," řekl prezident. Podle něj ale není odpovědí vzrůstající netolerance v politice, kterou lze pozorovat.

Obama zdůraznil, že se lidé nyní mají přes všechny problémy nejlépe v dějinách. Podle něj žije v demokratických státech víc lidí než kdy dřív, nejvíc lidí v dějinách má také přístup ke vzdělání a lidé jsou bohatší, než byli. Svět je tolerantnější a je v něm víc příležitostí pro ženy i homosexuály.

Zároveň upozornil, že dosažený pokrok není nezvratný. Podle něj ohrožují svět nejen teroristé, kteří útočí po celém světě, ale také Rusko, jež narušuje ukrajinskou suverenitu. Obama v této souvislosti vyloučil zrušení protiruských sankcí. "Je mou velkou nadějí, že Rusko pochopí, že projevem skutečné velikosti není šikanování sousedů, ale spolupráce se světem. To je jediná cesta, jak zajistit dlouhodobý hospodářský růst a pokrok pro ruský lid," řekl.

Americký prezident také zdůraznil význam Evropské unie. "Spojené státy i svět potřebují silnou, prosperující a demokratickou Evropu," řekl. Připomněl, že díky EU se podařilo zajistit dohodu s Íránem o jeho jaderném programu nebo loňskou dohodu o ochraně klimatu z Paříže.

Podle amerického prezidenta nemohou USA bez Evropy vyřešit všechny bezpečnostní hrozby, s nimiž se svět potýká. Zároveň však zdůraznil, že i evropští členové NATO musí přispět svým dílem na zajištění akceschopnosti aliance. "Každý člen NATO by měl přispět plným dílem, dvěma procenty HDP, na naši společnou bezpečnost. To je něco, co se vždy neděje," řekl.

Obama také apeloval na zachování evropské jednoty a na odmítnutí těch, kdo se snaží ji rozdělit podle národnostních a etnických hranic. "Co se stane na tomto kontinentu, bude mít důsledky pro lidi na celém světě. Pokud jednotná, mírová, liberální, pluralistická Evropa s volným trhem začne pochybovat sama o sobě, začne zpochybňovat pokrok uplynulých desetiletí. Jak pak můžeme očekávat, že pokrok, k němuž nyní dochází na mnoha místech světa, bude pokračovat? Místo toho posílíme ty, kdo tvrdí, že demokracie nemůže fungovat," řekl.

"Jste Evropa, sjednoceni v rozmanitosti," citoval Obama heslo EU a při zdůrazňování významu jednotlivých států připomněl mimo jiné i Čechy, Slováky a sametovou revoluci. "Jste sjednoceni ideály, které rozzářily svět, a jste silnější než každý sám. Když budete pokračovat, můžete si být jisti, že váš největší spojenec a přítel, Spojené státy americké, vám je po boku, teď a navždy. Protože jednotná Evropa, kdysi sen pár lidí, nyní zůstává nadějí mnoha a nutností pro nás všechny," řekl.

Tagy článku