Prezident Obama v Británii lobuje proti Brexitu

Prezident Obama v Británii lobuje proti Brexitu
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
22 / 04 / 2016, 13:30

Článkem v britském deníku se americký prezident Barack Obama snaží přesvědčit Brity, aby v nadcházejícím referendu hlasovali pro setrvání v EU.

Evropská unie nesnižuje vliv Velké Británie ve světě, ale naopak ho zvyšuje. Americký prezident Barack Obama to napsal v textu pro britský list The Daily Telegraph. Ve čtvrtek oficiálně zahájil třídenní návštěvu Spojeného království. Sejít se má s britským premiérem Davidem Cameronem i královnou Alžbětou II., které chce osobně popřát k jejím 90. narozeninám.

„I když všichni pečujeme o svou svrchovanost, svůj vliv prosazují nejúčinněji státy, které tak činí prostřednictvím kolektivní akce, jak si vyžadují současné výzvy. Tento druh spolupráce - od sdílení zpravodajských a protiteroristických služeb po uzavírání dohod k vytváření pracovních míst a ekonomického růstu - bude mnohem efektivnější, pokud bude zahrnovat celou Evropu," napsal Obama v textu, který list zveřejnil krátce po jeho příletu. 

Americký prezident v něm také zdůraznil, že na výsledku referenda Spojeným státům velmi záleží. Britští občané mají být podle Obamy hrdí na to, že EU přispěla k rozšíření britských hodnot, jakými jsou demokracie, právo a volný trh, napříč celým kontinentem. 

Prezident USA se podle komentátorů obává, že takzvaný Brexit, tedy odchod země z EU, by oslabil Británii, EU i celý Západ. Ukončení britského členství v unii by tak nejspíš narušilo dosavadní tradiční privilegovaný vztah mezi Londýnem a Washingtonem. 

Obamův článek i "vměšování se" do rozhodování Britů okamžitě napadl šéf kampaně pro odchod Británie z EU a londýnský starosta Boris Johnson. Obamu popsal jako "nekonzistentního" a "naprosto pokryteckého". Zdroj: ihned.cz

"Evropská unie je naprosto nedemokratická, a ačkoliv obdivuji Spojené státy a respektuji prezidenta, myslím, že prezident musí přiznat, že jeho země by se nikdy nechtěla zaplést do něčeho podobného," napsal v komentáři pro deník Sun Johnson. "Proč si tedy Američané myslí, že je něco takového dobré pro nás?" dodal.

"Jak můžeme mít ,vliv‘ v Evropské komisi, když pouze 3,6 procenta jejího personálu pochází z této země? Dokážete si představit, že by Spojené státy svěřily vyjednávání svých obchodních dohod instituci, ve které budou jen 3,6 procenta Američanů? To je směšné," nebral si servítky Johnson.

 

Tagy článku