Prezident Porošenko plánuje referendum o vstupu Ukrajiny do NATO

Prezident Porošenko plánuje referendum o vstupu Ukrajiny do NATO
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Petro Porošenko
02 / 02 / 2017, 16:30

Ukrajinský prezident Petro Porošenko má v plánu vyvolat referendum o přistoupení Ukrajiny do NATO.

Porošenko v interview pro německý deník Berliner Morgenpost prohlásil, že chce uspořádat referendum o možném vstupu Ukrajiny do Severoatlantického paktu. Podle něho je už země na to připravená.

,,Na čem opravdu záleží, je názor lidí. Před čtyřmi roky se vyjádřilo 16% pro vstup země do NATO, nyní již 54%," řekl v rozhovoru pro německý deník Porošenko. ,,Jako prezident se zeptám na tento názor svých občanů. Pokud budou v referendu pro vstup do NATO, udělám maximum proto, aby se Ukrajina stala členem NATO," pokračoval ukrajinský prezident o dalším možném směřování země.

Porošenkova snaha však není ojedinělá. Již v roce 2015 o referendu mluvil poté, co reagoval na petici, která se stavěla za vstup Ukrajiny do NATO. Slíbil rozhodnout o této otázce v referendu, ale jen když na to bude země už ,,připravená".

Porošenko v rozhovoru řekl, že Ukrajina v současné době reformuje bezpečnostní a obranný sektor podle standardů NATO.

Možné připojení země do NATO stále vyvolává třenice mezi Ukrajinou a Ruskem. To rezolutně členství Ukrajiny v NATO odmítá, negativně se vyjádřilo před časem i o vstupu Černé hory do tohoto paktu.

 

psali jsme:

Ukrajinský prezident Porošenko varuje před ,,úplnou ruskou invazí"

Porošenko: "Ukrajina dostane naspäť Krym aj Donbas.''

 

Zdroj: tass.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.