Popisek: Vladimír Putin
Ruský prezident na hospodářské konferenci ve Vladivostoku hovořil i o boji s terorismem. Podle něj je zatím předčasné mluvit o zapojení ruské armády do války proti islámskému státu.
Nicméně Rusko pomáhá dodávkami zbraní i svými vojenskými poradci podporovat syrského prezidenta Bašára Asada. V posledních dnech se ale množí informace, že se Moskva do války zapojila i přímo. Vladimir Putin na tyto otázky reaguje zdrženlivě. Zatím se podle něj tak nestalo, ale co není, může být.
Podle zpráv ze dvou na sobě nezávislých zdrojů to však vypadá na vyslání velkého expedičního sboru na zbytky Assadem ovládané Sýrie a masivní pomoc v boji proti teroristům z ISIS a al-Kajdy.
Putin také oznámil, že myšlenku mezinárodní protiteroristické koalice konzultoval s "americkými partnery," telefonicky o ní hovořil s americkým prezidentem Barackem Obamou. Záležitost byla i předmětem Putinových konzultací s vedoucími představiteli Turecka, Saúdské Arábie, Jordánska, Egypta a dalších zemí. (Zdroj: eurozpravy.cz)
Ruské stíhače a drony na syrské obloze
Rusko spolu s Íránem od počátku konfliktu stojí jednoznačně za Bašárem Asadem. Brání ho i diplomaticky, v Radě bezpečnosti OSN vetovalo všechny rezoluce kritizující Damašek a odmítlo tvrzení, že syrská armáda použila v srpnu 2013 chemické zbraně.
Mezi zbraněmi, které Sýrii dodává, jsou například letouny Mig-31, obrněné transportéry, sledovací systémy. Zároveň se ruští experti podílejí na systému syrské protivzdušné obrany. V Tartúsu na pobřeží Středozemního moře má Rusko pronajatou námořní základnu.
Rusko údajně dodalo Sýrii šest stíhačů Mig-31
Pokud by islámský stát pokračoval v expanzi a nezastavil se ani v Sýrii, tak další na řadě je Rusko. A tohle Moskva nehodlá připustit - proto ona logická podpora diktátora Asada," řekl serveru Aktuálně.cz bývalý náčelník českého generálního štábu Jiří Šedivý.