Prezident Zeman bude po druhé vládě požadovat 101 poslanců

Prezident Zeman bude po druhé vládě požadovat 101 poslanců
Popisek: Miloš Zeman
10 / 01 / 2018, 19:30

Ještě neskončilo jednání Poslanecké sněmovny o důvěře první vládě Andreje Babiše a již se řeší druhá vláda. Jejím sestavením hodlá prezident republiky pověřit znova Andreje Babiše. Je to lišácké řešení.

Dá se předpokládat, že dnes jednobarevná vláda důvěru Poslanecké sněmovny nezíská. Nicméně v rámci jednání se dají najít jisté souvislosti ohledně možné podpory druhé Babišovy vlády. V té by rádi opět zasedli zástupci ČSSD. Ta v posledních volbách utrpěla debakl a přišla o mnoho mandátů. Rovněž výpadek z vládních pozic a snížený státní příspěvek za mandáty nutí nejstarší českou politickou stranu ke kompromisům a vstupu do vlády. Na dnešním jednání zástupci ČSSD oznámili, že tuto vládu nepodpoří, ale jsou ochotni jednat o druhé vládě.

Tu bude opět sestavovat opět Andrej Babiš. Prezident Zeman to potvrdil na dnešním jednání sněmovny, kterou navštívil. Nově však vznesl požadavek, který zavedl Václav Klaus, podpory od 101 poslanců. Jedná se o to, že prezident Babiše pověří sestavením vlády za podpory nadpoloviční většiny poslanců. Ovšem většina komentářů zapomíná na zásadní věc.

psali jsme: Poslanecká sněmovna jedná o důvěře vládě

V podstatě lze konstatovat, že Andrej Babiš bude vládnout s vládou v demisi do té doby, než ostatní strany nepřistoupí na jeho podmínky. To značně zvýhodňuje pozici Andreje Babiše, který tak může vládou protlačit řadu právních norem, k nimž není třeba parlamentu. To mu připraví půdu pro silné volební vítězství v dalším volebním klání. V případné koaliční vládě jistě dojde k mnoha kompromisům, které je pak jednoduché svést na koaliční partnery.

psali jsme: Jana Černochová: Budoucí vláda hazarduje s naší bezpečností i jménem ČR v zahraničí

Druhý pokus k sestavení vlády tak nemusí nikdy přijít na řadu, pokud Babiš nezíská potřebných 101 poslanců. Tato vláda v demisi, tak může dovládnout až do řádných voleb.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence  - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.