Prezident Zeman dnes zopakoval: Utečence okamžitě vracet, znamenají pro nás hrozbu

Prezident Zeman dnes zopakoval: Utečence okamžitě vracet, znamenají pro nás hrozbu
Autor fotografie: Herbert Slavík|Popisek: Prezident Miloš Zeman
30 / 08 / 2015, 19:15

Prezident Miloš Zeman se dnes v rozhovoru v Prezidentském Pressklubu na Frekvenci 1 opět vyjádřil k uprchlické krizi.

Podle prezidenta rozhodně neděláme vše, co je v našich silách. Podle jeho slov by bylo optimální, kdyby EU chránila své vnější hranice, ale skupina Frontex, která je má chránit, je prý naprosto bezmocná.

"Její šéf nedávno prohlásil: přijela loď, vyložili uprchlíky a pro tu loď se vrátili pašeráci s kalašnikovy a my jsme byli bezmocní a museli jsme jim tu loď vrátit," řekl prezident.

A pokud nebude fungovat celoevropská ochrana hranic, budeme se muset bránit vlastními silami, uvedl Zeman. "A je jednodušší imigranty vracet dle dublinských dohod do zemí, odkud přišli," dodal s tím, že k tomu by se kromě zesílených policejních hlídek využila i armáda.

Slova našeho prezidenta jsou v naprostém rozporu s tím co požadují další státy EU - především Německo, Francie nebo Rakousko.

Prezident Zeman běžence dělí na několik kategorií. Jsou mezi nimi ti, kteří prchají z politických příčin, pak jsou podle prezidenta mezi nimi ale také tzv. ekonomičtí imigranti.

"Podle mého názoru je většina imigrantů ekonomických, neboť přichází i ze zemí, kde válka neexistuje. Mám podezření, že u nás tito lidé nechtějí pracovat," dodal. A 1500 lidí, kteří jsou u nás nezákonně, by podle prezidenta měli být okamžitě vraceni a neměli by být umísťováni ani do detenčních zařízení.

Češi prý drží běžence za ostnatým drátem neoprávněně. Německý tisk kritizuje Česko

V souvislosti s islámskými imigranty existují podle Zemana tři rizika, z nichž první je vytváření vyloučených zón. "Tito lidé právě vzhledem k výrazné kulturní odlišnosti nebudou schopni asimilace," soudí prezident.

Další riziko, a to infekční onemocnění, prý Zeman nepřeceňuje. Za pravděpodobné ale pokládá riziko třetí, a to, že takzvaný Islámský stát vyšle i spící buňky, které budou zárodkem budoucích teroristických organizací.

Přijímáním migrantů se velmi usnadňuje expanze Islámského státu do Evropy, řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz.

 Zdroj: ParlamentniListy.cz, tyden.cz

Tagy článku