"Prezident Zeman je hlavním problémem české zahraniční politiky", tvrdí analytici

&quote;Prezident Zeman je hlavním problémem české zahraniční politiky&quote;, tvrdí analytici
Autor fotografie: YouTube/screenshot/RT|Popisek: Putin se Zemanem na tiskové konferenci v Moskvě v září 2015
30 / 04 / 2016, 09:00

V publikaci Agenda pro českou zahraniční politiku 2016 kritizují zejména jeho postoje k Rusku nebo migrační krizi, které podle nich silně poškozují pověst Česka ve světě.

Praha 28. dubna (ČTK) - Hlavním problémem české zahraniční politiky je prezident Miloš Zeman, jsou přesvědčeni analytici Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) považuje údajnou nejednoznačnost české zahraniční politiky spíše za národní bublinu.

Publikace, na jejíž přípravě se podílelo 16 autorů, připomíná Zemanovu účast na oslavách Dne vítězství v Moskvě nebo na přehlídce k ukončení druhé světové války v Pekingu. "V obou případech se po jednáních s Vladimirem Putinem zasazoval za zrušení sankcí vůči Ruské federaci, a to bez ohledu na skutečnost, že důvody k jejich zavedení nepominuly," konstatují autoři. Vláda přitom sankce podporuje.

Za nové téma pro hlavu státu považují analytici uprchlickou krizi. "Z jeho (Zemanova) vyjadřování však nebylo možné zaznamenat ani střípek humanity. Dominovaly urážky jiných kultur a náboženství, ne zájem pomoci potřebným," stojí také v materiálu, který hovoří o "svévolném překračování dosaženého konsenzu" ze strany prezidenta.

"Vláda by se měla jasně distancovat od projevů prezidenta, které nejsou v souladu s její zahraniční politikou. Poškozování renomé ČR ze strany prezidenta se musí být vláda schopna věcně postavit," stojí pak v doporučeních pro letošní rok. "Bez soustavného vysvětlování vládní pozice veřejnosti i zahraničním partnerům zůstane česká diplomacie nečitelná. Této úlohy by se měl kromě ministra zahraničních věcí zhostit také premiér," konstatují také autoři.

Zaorálek na podvečerní debatě s editorem publikace a některými politiky vyjádřil přesvědčení, že přímé střety mezi ústavními činiteli vytvářejí navenek dost podivný dojem. Aby jim předešel, snaží se s ostatními politiky často jednat, s prezidentem prý každé dva až tři týdny. Je si přitom vědom toho, že v předcházení rozdílným vyjádřením není stoprocentně úspěšný.

Za problém, který nyní dosáhl extrému a Česko mimořádně poškozuje, dnes dvoukolejnost zahraniční politiky označila poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09. Zaorálek i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by se v takových případech měli jasně vůči hlavě státu vymezit, míní. Také poslankyni za ANO Kristýně Zelienkové chybí ze strany ministra zahraničí hlasitý signál, že zahraniční politika prezidenta není zahraniční politikou České republiky.

Mezi další doporučení analytiků patří to, aby Česko nepřistupovalo k uprchlické krizi reaktivně a izolacionisticky a zasazovalo se o taková řešení, která umožní zachování a posílení schengenského systému. Autoři také varují před tím, aby politici využívali obav společnosti z migrace ke krátkodobým vnitropolitickým ziskům. S migrací souvisí i doporučení zlepšit obraz ČR v Německu, který podle autorů poškodil český přístup právě k uprchlické krizi.

Jako pozitivní analytici hodnotí nastartování strategického dialogu s Berlínem nebo další posun ve vztazích s Jižní Koreou. "V neposlední řadě je třeba si povšimnout toho, že vymizely spory o ekonomickou diplomacii mezi ministerstvem zahraničních věcí a ministerstvem průmyslu a obchodu," poznamenal také editor publikace Vít Dostál.

Asociace pro mezinárodní otázky je nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. Základním posláním AMO je přispívat k hlubšímu porozumění mezinárodnímu dění, charakterizuje se organizace na svém webu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace