Prezident Zeman: Turecko by nemělo být v EU, chová se někdy jak spojenec islámistů

Prezident Zeman: Turecko by nemělo být v EU, chová se někdy jak spojenec islámistů
Autor fotografie: YouTube/screenshot/MITEL TV|Popisek: Ilustrační foto / Prezident Miloš Zeman na setkání s občany v Mimoni
10 / 12 / 2015, 09:00

Prezident Miloš Zeman při debatě s občany v Kadani opět upozornil na rizika muslimské migrace do Evropy.

(ČTK) Zeman rovněž uvedl, že Turecko, které je členem NATO, by se nemělo stát členem Evropské unie. Kritizoval rovněž záměr Unie vyplatit zemi tři miliardy eur za to, aby na svém území zadržela na dva milióny uprchlíků, kteří by jinak mohli zamířit do Evropy.

Turecko plnohodnotným členem EU? Stát, který údajně spolupracuje s IS? Ano

"Římská říše před svým rozpadem také vyplácela barbarům tribut, aby neloupili na jejím území. Turecko přitom tyto uprchlíky dokáže přijmout nejen proto, že se jedná jen o zlomek celkového počtu jeho obyvatel, ale také proto, že jsou to lidé stejného vyznání," prohlásil Zeman. Na Turecko je podle něj nutné nahlížet s opatrností. "Očekávám, že za těchto pár vět pošle turecký velvyslanec na hrad protestní nótu," doplnil.

Pomáhá Turecko financovat IS? Rusko předkládá důkazy

Kromě toho prezident opět upozornil na rizika muslimské migrace do Evropy, zmiňoval především práva žen. "Nebezpečí není v islámu samotném, ale v přenesení těchto zvyků do Evropy," řekl.

Předseda ústředí muslimských obcí v ČR Muníb Hasan Alravi (Muneeb Hassan Alrawi) v Hospodářských novinách (HN) koncem listopadu označil prezidenta Miloše Zemana za "Boko Zemana", čímž odkazuje na radikální islamisty z teroristické organizace Boko Haram. Slovenský premiér Robert Fico je pak podle Alraviho "Fico Haram".

Evropská unie a Turecko se zavázaly, že oživí přístupové rozhovory Ankary s EU výměnou za spolupráci Turecka s cílem zastavit příliv migrantů do Evropy. Unie se rozhodla poskytnout pomoc Turecku, a to tři miliardy eur na zajištění ubytování pro syrské uprchlíky na tureckém území. Obě strany se zároveň dohodly na společném akčním plánu, který stanoví, že Ankara zajistí, aby její hranice s Evropskou unií byla méně propustná.

Až půl milionu syrských uprchlíků do Evropy! Kšeft EU s Tureckem za 3 miliardy eur

Tagy článku