Prezident Zeman tvrdě zkritizoval OSN: Šestnáct let se o boji proti terorismu jenom diskutuje

Prezident Zeman tvrdě zkritizoval OSN: Šestnáct let se o boji proti terorismu jenom diskutuje
Autor: OrangeVideoTube|Popisek: Prezident Zeman: Terorista je každý, kdo úmyslně zabíjí nevinné civilisty. Projev v OSN
22 / 09 / 2016, 09:45

Český prezident Miloš Zeman dnes ve všeobecné rozpravě na 71. zasedání Valného shromáždění OSN kritizoval světové společenství za nedostatek aktivity v boji proti mezinárodnímu terorismu.

New York 21. září (ČTK) - Vyzval k vojenské akci proti teroristům a doporučil mimo jiné aktivaci článku 47 Charty OSN, který předpokládá vznik vojenského štábu pomáhajícího Radě bezpečnosti OSN.

Zeman vybídl ke koordinované akci všech stálých členů Rady bezpečnosti v boji proti terorismu. Podle něj se dosud na tomto poli nic nestalo. Prezident připomněl, že vznik stálé platformy OSN pro boj proti mezinárodnímu terorismu navrhla už v roce 2000 Indie. "Po šestnácti letech trvá diskuze o definici mezinárodního terorismu," řekl.

 

"Naštěstí nejsem mezinárodní právník. Proto je pro mě terorista každý, kdo úmyslně zabíjí nevinné civilisty. To je všechno. Je to prosté, milý Watsone," řekl ve svém anglicky pronášeném projevu český prezident.

Zeman upozornil, že před několika lety bylo terorismem zasaženo šest států, zatímco nyní jich je 35. Připomněl atentáty z posledního roku v Paříži, v Dháce, v Istanbulu, v Orlandu či v Nice.

Mezinárodní terorismus přirovnal Zeman k metastázujícímu nádoru. "Mnoho rakovin má metastázy, které jsou nebezpečnější než nádor sám. A proto můžeme sledovat šíření radikalismu, terorismu a fanatismu. A musíme se ptát: Jak dlouho budeme muset čekat, jak dlouho budeme musel skládat kondolence, jak dlouho budeme pouze vyjadřovat solidaritu?" řekl.

 

Podle Zemana je zapotřebí vojenský zásah, který by se soustředil na velitelské struktury teroristických organizací a nikoli na okupování zemí, což se v minulosti ukázalo jako špatná cesta. Prezident se v této souvislosti zmínil o pozemních operacích v Iráku, v Sýrii a v Libyi. "Musíme zaútočit na mozek, ne na tělo," řekl Zeman.

Pokud mezinárodní společenství nezasáhne, hrozí podle jeho slov další šíření terorismu. "Budeme sledovat nové vraždy, nové zhroucené státy," řekl. Kriticky vidí situaci v Afghánistánu, kde podle něj hrozí po omezení přítomnosti vojáků NATO vítězství hnutí Taliban. To se podle Zemana může stát stejnou teroristickou hrozbou, jako je skupina Islámský stát, teroristická síť Al-Káida nebo uskupení Boko Haram.

Český prezident na závěr projevu citoval římského státníka Cata staršího latinskou frází "Ostatně soudím, že Kartágo musí býti zničeno". V tomto případě podle prezidenta nejde o Kartágo, ale o terorismus. Slovy slavné písně We shall overcome pak vyjádřil přesvědčení, že jednoho dne se podaří nad terorismem zvítězit.

Celý text Zemanova projevu před Valným shromážděním OSN

 

Vážená paní předsedající, dámy a pánové,

loni jsem zde varoval před šířícím se mezinárodním terorismem. Co se za ten jeden rok událo? Paříž, Brusel, Dháka, Istanbul, Orlando, Mnichov a opět New York. Před několika lety počet zemí, které byly pod vlivem islámského terorismu, byl šest. Nyní jich je 35. Islámský stát je tedy něco jako rakovina. Ale nejde jen o nádor. Mnoho rakovin mívá metastázy, které jsou daleko nebezpečnější než nádor sám. A proto můžeme pozorovat šíření radikalismu, terorismu a fanatismu; a musíme se zeptat: Jak dlouho budeme čekat? Jak dlouho budeme jen kondolovat? Jak dlouho budeme pouze vyjadřovat svou solidaritu?

Připouštím, že máme omezené možnosti, jak proti terorismu zakročit, velmi omezené možnosti. Terorismus se stále rozpíná.

V této oblasti stojíme před třemi hlavními riziky. Jedním z nich je riziko, že zanedlouho vznikne nový islámský stát v Afghánistánu. Pokud v Afghánistánu dojde k omezení sil NATO, je vítězství Talibanu navýsost pravděpodobné. Pokud se tak stane, dojde na krutost Talibanu, která je prakticky totožná s krutostí Al-Káidy, Islámského státu, Boko Haram, Al-Nusry atd.

Druhým rizikem je extremizace, nebo pokud chcete, radikalizace populace, která je zatím ještě klidná a stabilní. Dobrá, dám vám jeden nepříjemný příklad. Ve 30. letech minulého století žilo v Německu také klidné a stabilní obyvatelstvo, a bylo to velice kultivované obyvatelstvo, byl to národ Goetha a Schillera. Během několika let se z tohoto kultivovaného národa stala skupina fanatických nacistů. Během pouhých několika let. A musíme připustit, že taková radikalizace a extremizace je možná i dnes.

A co je tím třetím rizikem? Tím je naše váhavost a nedostatek odvahy, abychom se odhodlali k nějakému rozhodnému činu. Má země, přestože je malá, má jednotky v Afghánistánu, má jednotky v Mali, má jednotky i v dalších zemích světa. Ale to samozřejmě nestačí. My potřebujeme koordinovanou akci s účastí prakticky všech stálých členů Spojených národů. Avšak co bylo dosud vykonáno? Dám vám jeden příklad. Samozřejmě to, co potřebujeme, je spolehlivá a pevná platforma, jakási zevrubná platforma Spojených národů pro boj s mezinárodním terorismem. A takový návrh formulovala Indie již v roce 2000. 2000! Po šestnácti letech se stále vede diskuse o definici mezinárodního terorismu. Mezinárodní právníci o tomto problému diskutují 16 let. Díkybohu, že nejsem mezinárodní právník. A proto je pro mě terorista každý, kdo úmyslně zabíjí nevinné lidi. Toť vše. „Jak prosté, Watsone!“ Bohužel Spojené národy o tomto problému, o této deklaraci diskutují 16 let. Ach! Poněkud pochybuji o efektivitě této mezinárodní organizace. Promiňte, paní předsedající.

To ale nestačí. Takovou platformu nemáme. Loni jsem navrhl, aby byly vytvořeny mezinárodní síly, které by byly vybaveny drony, helikoptérami, tvořily by je speciální jednotky a které by využívaly komunikace mezi tajnými službami. Byl jsem velice potěšen, když jsem četl poznámky zástupce generálního tajemníka pro mírové mise, našeho francouzského kolegy, který navrhuje totéž s využitím zkušeností z Demokratické republiky Kongo. I on doporučuje využití dronů a vrtulníků v boji proti džihádistům.

Tudíž my nepotřebujeme masivní teritoriální operaci. Tou zkušeností jsme si již prošli v Iráku, v Sýrii, v Libyi. Dokázali jsme ničit, ale nedokázali jsme budovat. My ale musíme zaútočit na citlivé body, na nervový systém mezinárodního terorismu, a nikoliv okupovat území. Musíme zaútočit na mozek, nikoliv na tělo. Doufal jsem, že Rada bezpečnosti vydá rezoluci proti terorismu, ale opět žádnou nemáme. Četl jsem první návrh rezoluce, kterou předložila Ruská federace. Ale stále žádnou nemáme. A bohužel ani nevyužíváme spoustu článků Charty Spojených národů, článkem 39 počínaje a článkem 51 konče. Například vám uvedu pouze článek 47, který hovoří o Vrchním vojenském velení. Tento článek se terminologií Spojených národů nazývá „spící článek“ nebo „spící struktura“.

Probuďme se. Pokud máme tyto články, pokud máme tuto Chartu, můžeme a dokonce musíme je využít.

A já se nakonec ptám, bez těchto opatření, bez koordinované vojenské akce, která vzejde ze společné vůle stálých členů Rady bezpečnosti, bude se hrozba terorismu šířit dál a budeme po celém světě svědky nových atentátnických útoků, nových zhroucených států, nových teroristických akcí?

Vážení kolegové, dovolte, abych uzavřel starým citátem římského učence Kata „Ceterum autem censeo, Carthaginem esse delendam? (Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno).“

Hluboko ve svém srdci věřím, že jednoho dne překonáme mezinárodní terorismus, nikoliv Kartágo.

Děkuji Vám za pozornost.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace