Prezidentská kampaň se Clintonové komplikuje, brala peníze od totalitních islámských režimů

Prezidentská kampaň se Clintonové komplikuje, brala peníze od totalitních islámských režimů
Autor fotografie: Hail Merry (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Bill Clinton a nadace
22 / 08 / 2016, 14:15

10 000 000 dolarů od Saúdské Arábie, totéž od zetě bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy, a také 5 000 000 dolarů od libanonsko-nigerijského developera.

Celé roky žije nadace Billa, Hillary a Chelsey Clintonových ze štědrosti zahraničních dárců a jednotlivců, kteří poskytli stovky miliónů dolarů. Nyní, během prezidentské kampaně, se tato nadace může stát Achillovou patou kampaně Hillary.

Clintonova nadace přijala desítky milionů dolarů ze zemí, které ministerstvo zahraničí - před, během a poté, co byla Hillary ministryní, kritizovalo za diskriminaci na základě pohlaví a v dalších otázkách ohledně lidských práv. Mezi tyto země patří Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar, Kuvajt, Omán, Brunej a Alžírsko.

Saúdská Arábie byla mimořádně štědrý mecenáš. Království dalo mezi 10 až 25 miliony dolarů do nadace Clintonových. (Dary jsou obvykle uvedeny v širokém rozmezí, nikoli konkrétní částky.)

Zároveň Saúdská Arábie představuje pro USA takový politický oříšek – na jedné straně je ortodoxní království protiváhou rozpínavého Íránu, na druhou stranu má USA podezření z napojení nejvyšších vládních kruhů království na militantní islám.

Podle mluvčího kampaně Hillary Clintonové, Briana Fallona byla nadace vždy opatrná, co se týče dárců a během působení Hillary ve funkci ministryně, šla prý kontrola vysoko nad rámec zákona.

Z ankety agentury Bloomberg v červnu vyplynulo, že 72 procent voličů uvedlo, že jim vadilo buď hodně, nebo málo, že Clintonova nadace brala peníze z cizích zemí, zatímco Clintonová byl ministryní zahraničí. Stejný měsíc v anketě CNN / ORC International Anketa řeklo 38 % voličů, že Bill Clinton by měl zcela odstoupit z nadace, zatímco 60 % uvedlo, že by měl být schopen pokračovat v práci s nadací, pokud se jeho manželka stane prezidentem. Bývalý prezident Bill Clinton již oznámil, že v případě zvolení své ženy prezidentem USA, přestane nadace brát peníze od států a zahraničních firem.

Edward G. Rendell, bývalý demokratický guvernér Pensylvánie prohlásil, že nadace by měla být rozpuštěna, pokud Clintonová vyhraje, a dodal, že by dávalo smysl pro charitu, aby okamžitě přestala užívat cizí dary.

Nadace vyvíjí činnost ve 180 zemích světa, spolupracovala na 3 500 projektech a vybrala od roku 1997 kdy byla založena již přes 2 miliardy dolarů.

Zdroj: The New York Times

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.