Prezidentské volby musí vyhrát Clintonová. Americkým volitelům vyhrožují smrtí

Prezidentské volby musí vyhrát Clintonová. Americkým volitelům vyhrožují smrtí
Autor fotografie: Pixabay
22 / 11 / 2016, 16:00

Clintonová získala o 1,7 milionu hlasů víc než Trump. Jde o největší rozdíl v historii. Zklamaní voliči se bouří.

Podle výsledků amerického analytického serveru The Cook Political Report zveřejněných 16. listopadu získala Clintonová o 1 752 899 hlasů víc než Trump. Kvůli nepřímému volebnímu systému je ale i přesto vítězem prezidentských voleb právě republikán, kterému je přičítána nadpoloviční většina volitelských hlasů. Zdroj: rozhlas.cz

Sbor volitelů, který má 538 členů, se k oficiální volbě dalšího amerického prezidenta sejde během prosince. Vítěze klání už ale svět zná prakticky od listopadu - ačkoliv volitelé nejsou ve svém hlasování pro kandidáta vázáni zákonem, výsledky hlasování nerespektují naprosto výjimečně

Vzhledem k pokračujícímu sčítání se v posledních týdnech stále častěji ozývají také hlasy, které žádají volitele, aby namísto Donalda Trumpa v prosinci volili jiného kandidáta. Zklamaní voliči Clintonové doslova bombardují emaily volitele po celých Spojených státech, aby zvrátili výsledek prezidentských voleb. 

 z webu infowars.com uvádí, že některým z volitelů je vyhrožováno smrtí. Jeden z volitelů v Texasu, Alex Kim uvedl pro americkou televizní stanici NBC 5, že  jeho kolegům je od rozzuřených příznivců Hillary Clintonové vyhrožováno smrtí, pokud jí nezvolí 19. prosince místo Donalda Trumpa. "Když se mě lidé ptají, zda budu hlasovat pro Clintonovou, odpovídám, že já rozhodně ne. Odmítám zásady Demokratické strany a odmítám Hillary Clintonovou."

Alex Kim vzkázal všem, kteří se snaží zvrátit výsledek nepřímých prezidentských voleb  "Jděte do pekla". Totéž jako Kim tvrdí další volitel z MIchiganu, kterému dokonce vyhrožují, že ho střelí do hlavy, bude-li hlasovat pro Trumpa. "Dostal jsem desítky a desítky takových emailů, "řekl Michael Banerian pro Detroit News. 

Hrozba atentátu na prezidenta Donalda Trumpa? Expert varuje

Investoři Clintonové se nevzdávají

V neděli 13. listopadu se na třídenní jednání v Mandarin Oriental Hotel ve Washingtonu sešla skupina mocných investorů, aby posoudila, jak si vrátit promrhané investice na Clintonovou. V zákulisí této konference se údajně probíral i způsob, jak Trumpovi zabránit nastoupit do funkce prezidenta Spojených států. Jak píše Jan A. Mařenka ve svém článku za současné situace není jiný legální způsob, než tzv. "Hail Mary", což zmínil už 16. listopadu server huffingtonpost.com.

O peníze jde až v první řadě

Voliči už jsou mimo hru – své hlasy odevzdali volitelům. Ti nejsou zákonem vázaní ctít hlasování voličů. Pokud to neudělají, dostanou v horším případě pokutu tisíc dolarů (ve 28 státech), jinde nic.

Vznikla iniciativa, která apeluje na "nevěrné volitele", aby místo jména Trump poslali 19. prosince do Kongresu jméno jiného kandidáta. Pod petici za "nevěrné volitele" se podepsalo nejvíc lidí v historii USA: 4,5 milióny. Petice vyzývá volitele, aby nevolili Trumpa, nýbrž Clintonovou, a zdůrazňuje, že je to podle ústavy možné. 

 

"Nevěrní volitelé" mají vhodnou výmluvu na zlatém podnose: "Republikánskou stranu ano, ale ne rasistu a misogyna". Nebo: "Já jsem sice republikán, ale v tomto extrémním případě dám hlas Clintonové, protože je Trump extrémista a já jsem povolanější, než moji voliči". (Na Twitteru hashtag #hamiltonelectors)

Média a odborníci upozorňují, že k tzv. "Hail Mary" sice došlo již několikrát (naposledy v případě anonymního volitele v roce 2004, který volil místo Kerryho jeho viceprezidenta Edwardse), ale nikdy ne v masovém měřítku (v moderní historii) - a nikdy to nezměnilo vítěze voleb.

Tyto volby však jsou přelomové, výjimečné, nebo tomu alespoň vše nasvědčuje. Odpor establishmentu proti zvolení Trumpa je obrovský, mimořádný, nevídaný - a tohle je poslední šance. Zatímco se média věnují Trumpovi, mimo pozornost zůstává, že volební výsledky ve státě Michigan se ještě přepočítávají (16 volitelů). Může to být detail, ale i ty rozhodují. Trump potřebuje k vítězství 270 volitelů. Bez Michiganu jich má 290. Je tak jistým vítězem o pohodlných 20 - 36 volitelů, ale…

Kdyby 19. prosince 37 volitelů nevolilo Trumpa, ale někoho jiného, pak by měl Trump méně než 270 hlasů volitelů, které potřebuje ke zvolení. Naopak Clintonová potřebuje k 270 získat 38 hlasů (nebo jen 22 plus Michigan).

Jen pro představu, jak málo stačí: Pokud by se podařilo Sorosovi přesvědčit volitele státu Texas, aby volili Clintonovou, je vymalováno - Texas má 38 volitelů. Senátorem za Texas je Trumpův nesmlouvavý protikandidát z primárek Ted Cruz, který nazval Trumpa mnohokrát patologickým lhářem. Vliv Cruze na 38 volitelů v Texasu je zásadní a lze se obávat, že pokud by je vyzval, aby nevolili Trumpa, poslechnou ho. Jako důkaz toho, o jak napjaté mezidobí jde, snad postačí, že Trump oficiálně zvažuje jmenovat Cruze do funkce vrchního státního zástupce.

Představuje nový americký prezident Donald Trump bezpečnostní riziko?

 

 

 

 

 

Tagy článku