Prezidentský kandidát Trump: "Muslimové jsou pro USA bezpečnostní hrozbou"

Prezidentský kandidát Trump: &quote;Muslimové jsou pro USA bezpečnostní hrozbou&quote;
Autor fotografie: Gage Skidmore|Popisek: Donald Trump na CPAC 2015 ve Washingtonu, DC.
08 / 12 / 2015, 07:45

Ve svém tvrzení argumentuje výsledky studie Centra pro bezpečnostní politiku. Trumpa nazvala světové média a politici "fašistou"

Washington (ČTK) - Uchazeč o republikánskou nominaci na amerického prezidenta Donald Trump dnes vyzval k celkovému a naprostému uzavření Spojených států pro muslimy, kteří chtějí do země přicestovat. Informovala o tom agentura Reuters. Podle Bílého domu je Trumpův požadavek v rozporu s americkými hodnotami i bezpečnostními zájmy státu. Výbor americko-islámských vztahů (CAIR) Trumpův návrh přirovnal k fašismu.

Podle Trumpa je ke zmíněnému opatření nutné přikročit, neboť se ukazuje nenávist muslimů vůči Američanům, která může vyústit v další útoky. Připomněl tak čin zradikalizovaného muslimského manželského páru, který minulý týden v Kalifornii zabil 14 lidí.

"Odkud nenávist pochází a proč tomu tak je, to budeme muset zjistit. Než se tak stane a než porozumíme tomu problému a nebezpečí, které představuje, naše země nesmí být obětí hrůzných útoků lidí, kteří věří jen v džihád a kteří nemají žádnou úctu k lidskému životu," uvedl Trump.

Trump argumentuje tím, že každý, kdo vyznává islámskou víru, musí být považován za potenciální hrozbu. Podle něj by se zákaz měl vztahovat na přistěhovalce, turisty i obchodníky i na muslimské americké občany, kteří se chtějí vrátit zpět do země. 

"V provedených průzkumech se američtí muslimové vyjadřují natolik nenávistně vůči USA, že je pro mě nepochopitelné, proč se nikdo nezabýval tím, odkud tato nenávist pramení. Dokud nebudeme schopni určit a pochopit, proč nás muslimové tolik nenávidí, potom pro nás představují bezpečnostní hrozbu. Naše země již nesmí připustit takové útoky lidí, kteí věří pouze v džihád a postrádají zdravý rozum a úctu k lidskému životu. Kdybych vyhrál prezidetnské volby, chtěl bych znovu vybudovat naši Velkou Ameriku." 

Donald Trump ve svém emailu cituje ze studie Centra pro bezpečnostní politiku, skupiny, která obhajuje "agresivnější reakci na islámský radikalismus". Ta zjistila letos v  květnu oslovením vzorku 600 amerických muslimů, že čtvrtina z nich zastává názor, že útoky proti Američanům jsou odůvodněny jako součást globálního džihádu. 51% dotázaných se shodlo na tom, že muslimové v Americe by měli mít možnost volby, zda se mají řídit právem šaría nebo americkým právem. 39% respondentů uvedlo, že muslimové v USA by měli spadat pod americké soudnictví. Celý průzkum je zveřejněn na centerforsecuritypolicy.org

Když byla tato otázka položena širší americké populaci, naprostá většina respondentů uvedla, že právo šaría by nemělo převážit nad americkou ústavou (86% až 2%). Stejně tak si většina Američanů myslí, že 92% muslimů v USA musí podléhat pod stejné soudy jako ostatní občané, než aby měli svůj soudní systém. Podle Centra je velmi znepokující skutečnost, že téměř čtvrtina dotázaných muslimů věří, že "je legitimní použít násilné tresty pro ty, kteří se dopustí přestupku proti islámu například tím, že zobrazí proroka Mohameda."

Trump, který je podle průzkumů favoritem republikánských prezidentských primárek, v minulosti učinil na adresu muslimů řadu kontroverzních prohlášení. Zmínil například to, že by zvážil uzavřít některé mešity v USA.

 

Tagy článku