Prezidentský kandidát za ANO? Buď Stropnický, nebo Zeman

Prezidentský kandidát za ANO? Buď Stropnický, nebo Zeman
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Miloš Zeman
21 / 11 / 2016, 17:00

Hnutí ANO se zatím nevyjádřilo jasně k otázce, zda bude v příští prezidentské volbě stavět vlastního kandidáta, či se přikloní k nějakému jinému.

KOMENTÁŘ

S blížící se prezidentskou volbou vyvstává u jednotlivých stran otázka, koho budou (pokud vůbec) do přímé volby kandidovat. I když je na výběr finálních  kandidátů relativně brzo, postupně začíná u stran krystalizovat užší okruh osobností, které se budou o nejvyšší ústavní funkci v roce 2018 ucházet.

U hnutí ANO se bude muset Andrej Babiš zamýšlet podstatně ,,strategičtěji". Důležité bude samotné rozhodnutí kandidovat vlastní osobnost s ohledem na strategické partnerství předpokládaného příštího premiéra Babiše a předpokládaného příštího prezidenta Miloše Zemana, který bude tak či tak favoritem prezidentské volby.

Pokud ANO vybere vlastního kandidáta, bude jím na 90% ministr obrany Martin Stropnický. A právě tuto ,,protikandidaturu" by mohl Zeman, pokud by ve volbě vyhrál, brát velmi úkorně a Babišovi se po parlamentních volbách nějakým způsobem za to pomstít. Babiš si potřebuje Zemana co nejvíce předcházet (jako že to dělá stále) a v žádném případě s ním nejít do střetu.

Pokud by ANO například Stropnického skutečně kandidovalo, Zeman by si to vyložil jako politický střet se všemi důsledky pro Babiše, které z toho mohou po parlamentních volbách plynout. Pokud se ANO nakonec přikloní jako jeden muž k Zemanovi, bude Babišova vyjednávací pozice po volbách daleko snažší, než kdyby ANO postavilo vlastního kandidáta.

Každopádně cíl Zemana s Babišem zůstává stále stejný: zbavit se Sobotky v čele ČSSD a ,,nastrčit" do nejvyšší stranické funkce poslušnou loutku, která bude vždy Zemanovi k dispozici a současně zevnitř ČSSD rozkládat, aby byla slabá a nezmohla se vůči Zemanovi na odpor.

Tagy článku