Přeživší popsali zvěrstva převaděčů: Dali nám na výběr mezi utonutím a zastřelením

Přeživší popsali zvěrstva převaděčů: Dali nám na výběr mezi utonutím a zastřelením
14 / 08 / 2017, 11:45

Nejméně jednapadesát lidí připravili o život převaděči v Jemenském moři, kteří v úterý donutili imigranty vyskočit do otevřeného moře daleko od pevniny. Nebrali slitování ani na děti.

Pro britský deník The Guardian popsali přeživší praktiky, kterých se na nich převaděči během cesty ze somálského přístavu Bosaso dopustili. „Bili nás pažbami samopalů a vyhrožovali nám zastřelením, pokud neskočíme do vody,“ popsal 25letý Abdirahim Ilmi Aano, jeden z imigrantů, kterému se podařilo doplavat ke břehu. 

Převaděči si podle přeživších svědků počínali velmi krutě a nechali do hlubokých vod přibližně kilometr od jemenského pobřeží naskákat i děti, které neuměly vůbec plavat. Učinili tak proto, aby nemuseli riskovat přistání a zadržení u břehu. Podle odhadů byly tímto způsobem zabity už stovky až tisíce uprchlíků. 

Zaměstnanci Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) našli během rutinní kontroly mělký hrob s 29 těly na pláži v provincii Shabwa v Jemenu. Hroby pro své spolupasažéry narychlo vykopali ti, kterým se podařilo přežít.

Podle odhadů IOM se od ledna pokusilo dostat z Afrického rohu 55 000 uprchlíků, z nichž více než 30 000 tvořili Somálci a Etiopani, mladší 18 let. Třetinu podle odhadů tvořily ženy. Většina z nich odešla z ekonomických důvodů ve snaze najít lepší život.

Navzdory zuřící válce je Jemen jednou z oblíbených cest migrantů, protože zde nejsou autority, které by jim bránily v další cestě. Lodě mezi somálským poloostrovem a Jemenem doslova pendlují. Migranti většinou z Etiopie se pokoušejí dostat do zemí v Perském zálivu, které jsou bohaté na ropu. V loňském roce v Jemenu přistálo více než 111.500 přistěhovalců, což je víc než rok předtím.

zdroj: The Guardian

Autor Jan Blažek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace