Při nehodě vrtulníku na Sinaji zahynula příslušnice české armády

Při nehodě vrtulníku na Sinaji zahynula příslušnice české armády
12 / 11 / 2020, 16:15

Vrtulník mnohonárodnostních sil se dnes zřítil na egyptském Sinajském poloostrově. Při nehodě zemřelo sedm lidí, jednou z obětí je i příslušnice české armády rotmistryně Michaela Tichá.

Na Sinajském poloostrově se dnes zřítil vrtulník UH-60 Black Hawk s mnohonárodnostními silami. Výsledek nehody je tragický - zemřelo sedm lidí včetně vojákyně rotmistryně Michaely Tiché. Příčinou nehody jsou pravděpodobně technické potíže vrtulníku. Tichá je tak první česká vojákyně, která zemřela na zahraniční misi. Kromě Češky zahynulo i pět Američanů a jeden Francouz.

Lítost nad ztrátou Tiché vyjádřil na Twitteru i náčelník generálního štábu Aleš Opata. „Ztratili jsme jednoho z nás, rotmistryni Michaelu Tichou. Je mně to moc líto. Na některé věci se prostě nedá nikdy připravit. Upřímnou soustrast rodině,“ napsal Opata ve svém tweetu.

Na smrt české vojákyně reagují političtí činitelé. Reagovala i předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová. ,,Ztráta rtm. M. Tiché při nehodě vojenského vrtulníku na Sinaji je smutnou zprávou, která mne velmi zasáhla. Chtěla bych vyjádřit hlubokou soustrast její rodině a blízkým. Jde o tragickou událost, která je nečekaná a krutá. Děkuji za Vaši službu, nikdy nezapomeneme! stojí v jejím tweetu.

Na Twitteru připojil také svou kondolenci ministr obrany Lubomír Metnar.

Na Sinajském poloostrově působí organizace MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé), do níž jsou zapojeni i čeští vojenští příslušníci. MFO byla ustavena v roce 1981.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.