AKTUALIZOVÁNO: V Tunisku vraždil jediný maniak - zabil minimálně 37 lidí. Anglický hrdina bránil svou snoubenku vlastním tělem

AKTUALIZOVÁNO: V Tunisku vraždil jediný maniak - zabil minimálně 37 lidí. Anglický hrdina bránil svou snoubenku vlastním tělem
26 / 06 / 2015, 15:15

AKTUALIZOVÁNO / Teroristický útok si dnes v oblíbené dovolenkové destinaci vyžádal nejméně 37 mrtvých. Cílem útoku se staly přímořské hotely v letovisku Súsa. Zatím nejsou informace o tom, že by mezi obětmi byli také čeští turisté.

Informace o podrobnostech útoku byly zmatené. V tuto chvíli je Jisté, že zemřelo nejméně 37 lidí, dalších 36 je zraněno, čísla jsou ale stále jen předběžná. Mezi mrtvými jsou Tunisané, ale také turisté - zejména Britové a Němci, ale také Belgičané. Ministerstvo zahraničí zatím nemá žádné informace o Češích v této destinaci. Terčem útoku prý byly hotely Bellevue, Royal Kenz, podle CNN to byl pouze hotel Imperial Marhaba. Zřejmé zatím ani není, jak k útoku došlo a zda se jednalo pouze o střelbu nebo byla odpálena i bomba. Každopádně se zdá, že šlo pouze o jednoho útočníka. Atentátníka se zbraní AK-47 zachytila, než ho ozbrojené složky zneškodnili, bezpečnostní kamera.

Děsivé neštěstí odhaluje své hrdiny - jako Metthew Jamese z Velké Británie, který byl střelen třikrát a své tělo použil jako živý štít, aby před vraždícím maniakem ochránil svou snoubenku.  

Svědek z Velké Británie, který je v Tunisku na dovolené, pro BBC uvedl, že slyšel výbuch ve vedlejším hotelu. Ze svého pokoje viděl muže se zbraní, ale neví, zda se jednalo o teroristu nebo příslušníka bezpečnostních složek. Turistům bylo doporučeno, aby se ukryli v hotelu, nevycházeli ven a počkali do vyjasnění situace. Řada z nich pak vytvářeli barikády z matrací.

Další svědek útoku John Yeoman popsal situaci on-line na Twitteru. Podle něj se dvacet minut střílelo. "Byli jsme u bazénu, když jsme slyšeli výstřely z automatické pušky. Lidé utíkali a říkali, že na pláži byl ozbrojený muž... Ozbrojený muž byl zastřelen v našem hotelu policisty, prý je mezi obětmi i dítě. Všichni jsme tu v šoku."

"Jeden útočník začal střílet kalašnikovem do turistů a Tunisanů na hotelové pláži. Byl to jen jeden útočník. Byl to mladý kluk oblečený v šortkách jako by to byl jeden z turistů," uvedl jeden ze zaměstnanců hotelu Imperial Marhaba. 

"Mysleli jsme si, že to jsou petardy, ale brzo bylo jasné, co se děje. Davy utíkaly z pláže. Náš syn byl v té chvíli v moři a já a moje manželka jsme na něj křičeli, aby zmizel a když přiběhl, řekl, že viděl, jak byl někdo zastřelen," popsal okamžiky hrůzy britský turista Gary Pine.

Na Instagram byly umístěny fotografie, které ukazují liduprázdné pobřeží a mrtvolu v bazénu zabarveném krví.

Na nebezpečí spojené s cestováním do Tunisu jsme na našem webu upozorňovali koncem února v článku "Plánujete dovolenou do Tunisu? Zvažte bezpečnostní rizika". Tuniské bezpečnostní složky tehdy zatkly přes sto osob, které plánovaly teroristické útoky. Jednalo se o militantní buňky Islámského státu, které operovaly ve městě Hammam Ghzaz a plánovaly bombové útoky na budovy. Tunis je jednou ze zemí, odkud verbuje IS do svých řad nejvíce bojovníků. 

Už v březnu došlo k útoku v tuniském muzeu Bardo, při němž zahynulo nejméně 23 lidí. K masakru se přihlásil samozvaný Islámský stát - teroristé tehdy použili k zabíjení "křižáků a odpadlíků" automatické zbraně a ruční granáty.

Před letními dovolenými vydalo české ministerstvo zahraničních věcí varování před cestami do některých zemí zmítaných válkami, nepokoji a teroristickými útoky - Tunisko mezi nimi nebylo.

Zdroj: CNN, BBC, The Guardian, Daily Mail

Tagy článku