Příběh nejmocnějšího narkobarona: Jak Guzmán vyměnil pomeranče za kokain a utekl z vězení podzemním tunelem na motorce

Příběh nejmocnějšího narkobarona: Jak Guzmán vyměnil pomeranče za kokain a utekl z vězení podzemním tunelem na motorce
Popisek: Joaquín Guzmán
09 / 02 / 2018, 20:30

Joaquín Guzmán, přezdívaný El Chapo (Prcek) je považován za nejmocnějšího obchodníka z drogami na světě. Co do vlivu a moci se může směle měřit se svým slavnějším kolegou Pablem Escobarem.

Na rozdíl od Escobara nikdy neměl politické ambice a údajně také nikdy osobně nikoho nezabil (jeho chlapci si však libují v řezání hlav). Po Escobarovi zdědil přezdívku Robin Hood, kterou mu dal tisk. Stejně jako Escobara lid Guzmána miluje.

Vypráví se legendy o Guzmánově štědrosti. Dává práci desítkám tisíců lidí, podporuje stovky sociálních projektů v nejzaostalejších částech Mexika.

Disponuje mnohamiliardovým majetkem a poslední dekády se pohybuje někde kolem 50 místa nejbohatších lidí světa. Byl několikrát zatčen, několikrát uprchl.

Guzmán se narodil se roku 1954 v malé mexické komunitě La Tuna, v Sinaloe do chudé rodiny. Ve třetí třídě nechal školy a začal prodávat pomeranče. Otec ho prý často bil.

Pak Guzmán přešel k prodeji máku (z něhož se vyrábí opium) a v 15 letech začal prodávat marihuanu. K pašování a prodeji drog ho přivedl strýc. Guzmán je menší postavy (168 cm), proto ta přezdívka Prcek.

psali jsme: Video/Při útěku z věznice Port of Spain zabili zločinci člena ostrahy

Za první velké peníze, které vydělal obchodem s drogamu, postavil dům své matce, zbožné katoličce. „Jen ona jediná může změnit jakékoli moje rozhodnutí,“ svěřil se později.

V 70. letech Guzmán pašoval drogy pro drogového bosse Héctora Palmu, zvaného Blonďák. V 80. letech si Guzmána najal jako řidiče narkobaron Gallardo, jeden z nejmocnějších v Mexiku, který se zabýval pašováním kokainu z Kolumbie do Spojených států.

Šéfem kartelu Sinaloa, kterému se přezdívá Krvavá aliance, se stal v roce 1989. Kartel působil v oblasti takzvaného „zlatého trojúhelníku“, na území mexických států Sinaloa, Durango a Chihuahua. Odtud pocházelo nejvíce mexického opia a marihuany.

Poprvé ocitl ve vězení v roce 1993, poté, co se ho pokusili zabít členové znepřáteleného gangu. Byl zadržen v Guatemale a vydán do Mexika. Dostal dvacet let. Byl vězněn v Puente Grande, jedné z nejdrsnějších věznic země. Obýval však přepychově zařízenou celu, jedl vybrané lahůdky, navštěvovaly ho tam prostitutky, nechyběl kokain. Z vězení řídil odtud operace kartelu.

V roce 2001 uprchl v prádelním voze zabalený ve špinavém prádle. Do útěku bylo zapleteno asi 100 lidí, většinou strážců věznice a spoluvězňů. Cesta na svobodu stála El Chapa na úplatcích kolem 2,5 milionu dolarů.

Obchody postupně rozšířil po celém světě. Nejvíce ale do USA, tam pokrýval čtvrtinu trhu s narkotiky. Byl několikrát zatčen a uvězněn, a když uprchl, byla na jeho hlavu byla vypsána odměna 30 milionů pesos mexickou vládou a 5 milionů dolarů vládou USA.

Na svobodě pobyl pěkných 13 let, a to i přesto, že na něho byl vydán zatykač. Dokonce se veřejně oženil za účasti mnoha hostů, mezi nimiž nechyběli policisté a politici.

Guzmán stál za vraždami desítek tisíc svých protivníků, policistů, soudců. I díky němu se začalo Mexico City přezdívat „světová metropole vražd“.

Od roku 2003, kdy byl zatčen jeho rival z kartelu CDG (Cártel del Golfo), se stal Guzmán jedním z největších drogových bossů v Mexiku.

Kate del Castillová

Kate del Castillová 

Dne 22. února 2014 však byl dopaden mexickými jednotkami ve 4. patře domu v Mazatlánu v Sinaloe, když se snažil utéct tajným vchodem ukrytým pod vanou. Mexický rezident Enrique Pena odmítl žádost USA na Guzmánovo vydání s tím, že tentokrát už určitě neuteče. „Je to otázka národní cti,“ řekl Pena.

psali jsme: Nemocný Kajínek z vězení: Mám vzkaz pro svědka, který mě poslal na doživotí

Za propuštění Guzmána demonstrovaly v metropoli státu Sinaloa tisíce Mexičanů. „Dává nám práci! Pusťte ho. Je to dobrodinec!“ stálo na transparentech.

12. července 2015 Guzmán utekl z věznice 1,6 km dlouhým tunelem, vedoucím přímo do jeho cely, který pro něj vykopali jeho komplici. Tunel byl dlouhý kilometr a půl, měl klimatizaci a osvětlení. Vedla v něm kolejnice a na ní byl připevněný motocykl. Na něm Guzmán ujel.

Dne 8. ledna 2016 byl v Mexiku znovu zadržen. K jeho dopadení přispěli dva herci, kteří s ním připravovali rozhovor pro časopis Rolling Stones: Američan Sean Penn a Mexičanka Kate del Castillová (královna telenovel).

Byla to právě Guzmánova slabost pro tuto lstivou krásku, která ho nakonec stála svobodu. Narkobaron si s ní předtím z vězení posílal romantické esemesky a zřejmě i financuje její továrnu na výrobu tequily.

Během Guzmánova zatčení bylo zastřeleno jeho šest osobních strážců. Zavřeli ho v Mexiku, ale v lednu 2017 byl vydán do USA. Guzmána teď čeká v USA soud. Jeho právníci vzkazují, že se nemá čeho obávat.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace