Přibývá firem ochotných zaměstnávat vězně. Ovlivní to koronavirus?

Přibývá firem ochotných zaměstnávat vězně. Ovlivní to koronavirus?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: vězení
02 / 04 / 2020, 08:00

Víc než každá desátá firma vězně už zaměstnává nebo o tom uvažuje. Ubylo také zaměstnavatelů, kteří o takové možnosti nevědí. Ukázal to průzkum, který pro Security Magazín uskutečnila personální společnost Předvýběr.CZ.

Práci vězňům dává osm procent dotázaných firem a další tři procenta o jejich zaměstnání uvažují. O možnosti najmout si lidi ve výkonu trestu nevědělo 32 % respondentů.

„Je to velký posun oproti roku 2017, kdy jsme dělali podobný průzkum. Tehdy jsme mezi našimi klienty nenašli jedinou firmu, která by vězně zaměstnávala nebo o tom uvažovala. O pět procentních bodů ubylo zaměstnavatelů, kteří o takové možnosti neslyšeli,“ říká František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ.

Ubylo i firem, které zaměstnávání vězňů znají, ale považují za nevhodné pro vlastní účely: takového názoru je 57 % dotázaných, zatímco před třemi lety jich bylo 63 %. „Určitě jde o řešení vhodné pro výrobní firmy nebo v podnicích zajišťujících sklady a logistiku,“ dodává šéf personálky.

Jak změní trh práce epidemie koronaviru?

Jednoznačně hlavním důvodem, proč firmy dávají vězňům práci, je nedostatek lidí na trhu práce (tento důvod uvedlo 68 % respondentů). Mezi další patří nižší cena práce (38 %) a přesvědčení firem, že vězni mají motivaci k práci (rovněž 38 %). Devatenáct procent dotázaných zmínilo i praktickou stránku věci ‒ odpadá řešení nemocnosti a jiných absencí.

„Ráda bych vnímala, že i vězni přiloží ruku k dílu. Že jsou prospěšní. Uvažuji ale, jaké důsledky bude mít současná situace. Vnímala jsem, že je snaha zapojit vězně do práce především proto, že je nedostatek volných lidí na trhu. Předpokládám, že taková situace nyní nebude tak žhavá,“ míní Iva Tošovská ze společnosti Columbus Global.

Zaměstnavatele zajímá pracovitost a bezpečnost

Zásadní překážkou zaměstnávání vězňů je podle 49 % respondentů obava, že mají nedostatečné nebo neexistující pracovní návyky.

„Vězně zaměstnáváme, několik přešlo po propuštění na hlavní pracovní poměr, ale nikdy se to nevyplatilo. Bahno v jejich mysli se uvolní ihned po opuštění striktního režimu, který znají z věznice,“ svěřuje se personalistka, která si nepřála uvést svoje jméno. Zaměstnávání vězňů by však dal šanci František Vozný, jednatel firmy Tersil: „Někteří získají pracovní návyky a pak je možné je zaměstnat i po výkonu trestu. V práci méně myslí na lumpárny.“

Zaměstnavatelé vnímají i bezpečnostní rizika ‒ 32 % má strach z poctivosti trestaných zaměstnanců, 19 % se obává zneužití firemních informací. Osm procent dotázaných vyjádřilo obavu, jak vězně přijme pracovní tým. Častou námitkou je také odbornost, kterou u vězněných lidí zaměstnavatelé nepředpokládají.

Málo firem ví, kolik ušetří

Zajímavé je, že firmy vůbec netuší, kolik za kolegy ve vězeňském mundúru zaplatí: přiznalo to 54 % dotázaných, 22 % míní, že jde o smluvní cenu, podle 14 % záleží na dohodě s vedením věznice a tři procenta tipují minimální mzdu. Jen osm procent správně uvedlo, že jde o polovinu minimální mzdy.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace