Příčina imigrační krize? Evropa bez hranic. Tvrdí britská ministryně vnitra.

Příčina imigrační krize? Evropa bez hranic. Tvrdí britská ministryně vnitra.
Autor fotografie: YouTube/screenshot/Rebel Media|Popisek: Britská ministryně vnitra Theresa May
30 / 08 / 2015, 12:00

Čekají nás velké změny. Evropská unie by se měla probudit a začít jednat, tvrdí. Velká Británie zpřísní podmínky pro studijní víza a navíc nikdy nevstoupí do schengenského prostoru.

Ministryně vnitra Theresa May uvedla, že letošní imigrační krize je umocněna tím, že je zaveden evropský systém bez hranic. Velká Británie, která čelí neustálé kritice, že na své území nepouští další imigranty, především ty z Calais, totiž před několika dny zveřejnila statistiky o počtu migrantů do země. Zdroj: BBC

Podle nejnovějších údajů britského statistického úřadu ale přišlo do Británie během dvanácti měsíců od loňského března 330.000 cizinců, zatímco v předchozím srovnatelném období to bylo 236.000 osob. Padl tak i rekord z let 2004 až 2005, kdy za dvanáct měsíců do Británie dorazilo 320.000 imigrantů. "Tato čísla jsou velkým zklamáním," připustil náměstek ministra vnitra pro imigraci James Brokenshire. Podle něj je velký pohyb lidí napříč Evropou "neudržitelný" a ohrožuje budoucí ekonomický rozvoj členských zemí EU. (Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz)

Theresa May kritizuje politiku otevřených hranic EU, který ještě zhoršuje současnou migrační krizi. Tato politika je také příčinou, proč se jen za polovinu tohoto roku dostalo do Evropy přes 300 000 ilegálních imigrantů. Na systém otevřených hranic paradoxně doplácí sami imigranti a vydělávají na něm pašeráci lidí, kteří imigrantům prodávají "falešné sny."

"Evropské země si stále více uvědomují, že tato tragédie se zhoršila díky evropského systému bez hranic, díky schengenskému prostoru, do něhož Spojené království nikdy nevstoupí."

"Představitelé EU musí vzít v úvahu všechny důsledky nekontrolované migrace - bude mít dopad na mzdy, na zaměstnanost i na sociální soudržnost cílových zemí, na hospodářství a nakonec i na životy a životní podmínky těch, kteří se sem snaží přijít ," řekla ministryně.

Podle ní zavede Velká Británie "přísnou regulaci" pro studenty, kteří chtějí v zemi studovat a sníží počty dalších žádostí o studijní víza. Podle posledních údajů se jasně "ukazuje, že příliš mnoho studentů není v Británie dočasně, ale napořád."

Evropští politici hovoří stále častěji a důrazněji o tom, že se Schengen stal pro Evropu nikoliv výhodou, ale přítěží, protože vnější hranice EU nejsou dostatečně zabezpečeny.

Vysoce postavení pracovníci z Bruselu začínají mluví o možnosti reformy takzvaných „Dublinských regulací“. Pokud by totiž všechny státy EU používaly tyto regulace přesně tak, jak mají, musely by většinu uprchlíků ze svého území deportovat zpět do země, skrz kterou do EU vstoupily – tedy především do Maďarska a Itálie. Mluvčí Komise Natasha Bertaudová na konci týdne prohlásila, že „strukturální změny“ celého systému budou muset být v blízké budoucnosti provedeny. Vracení migrantů do Řecka je zakázáno od roku 2011, kdy Evropský soud pro lidská práva potvrdil, že v řeckých centrech pro uprchlíky kvůli jejich přeplněnosti a špatné finanční situace vlády prudce „degradují“ životní podmínky. (Zdroj: eurodenik.cz)

Tagy článku

-->