Přijetí všech syrských uprchlíků bude vítězství islámského státu

Přijetí všech syrských uprchlíků bude vítězství islámského státu
Autor fotografie: UNHCR (unhcr.org)|Popisek: Uprchlická krize v Evropě
08 / 09 / 2015, 19:45

To jsou slova francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiusu, které řekl na mezinárodní konferenci o obětech etnického a náboženského pronásledování na Blízkém východě v Paříži. Negativně se v úterý vyjádřil k poskytnutí azylu všem běžencům, kteří ze Sýrie a Iráku prchají před IS

Negativně se v úterý vyjádřil k poskytnutí azylu všem běžencům, kteří ze Sýrie a Iráku prchají před IS. Informaci přinesl server novinky.cz.  

„Je to velmi komplikované, ale pokud všichni uprchlíci přijdou do Evropy, pak IS vyhrál,” řekl Fabius. „Cílem (konference) je to, aby Blízký východ zůstal Blízkým východem, což znamená náboženskou různorodost, kde jsou křesťané, jezídi a další,” dodal. "Islámskému státu by se takto podařilo etnicky a nábožensky vyčistit oblast, kterou touží ovládnout."

Vlna migrantů nepolevuje, ale naopak sílí. Podle OSN jenom v pondělí do Makedonie dorazilo sedm tisíc uprchlíků a dalších třicet tisíc je na řeckých ostrovech, především na Lesbosu, který situaci přestal zvládat a vypukly ozbrojené konflikty mezi imigranty a řeckou policií. 

V Evropě probíhá hidžra. Kdo z uprchlíků zemře, toho Bůh odmění

Podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky bude jejich počet neustále růst. Agentura OSN pro uprchlíky UNHCR informovala, že letos vstoupilo přes vnější hranice EU celkem 366.402 migrantů a při cestě přes Středozemní moře do Evropy jich zahynulo 2800.  

UNHCR-počet uprchlíků v roce 2015

Itálie přijala 119.500 uprchlíků a Řecko 244.855 migrantů. Z celkového počtu imigrantů je jich 51% Syřanů, 14% Afgánců, 8% Eritrejců, 3% Iráčanů. Somálců a Súdanců jsou 2 procenta. Genderové složení: 75 procent mužů, 12% žen a 13% dětí.

Největší příliv imigrantů byl zaznamenán v srpnu, kdy jich bylo zaregistrováno 129.843 (v roce 2014 pouze 33.478). 

Letos by se mohlo jednat, podle střízlivých odhadů, o 400 tisíc uprchlíků, ale v příštím roce to bude dalších nejméně 450 tisíc. 

Prezident Zeman řekl ve svém projevu 31. srpna,  že "Jsou lidé, kteří se domnívají, že migrační vlna je krátkodobá, že ustane. Podle mého názoru bude zesilovat."  Důvodem je podle něj destabilizace některých afrických, ale i dalších států. Druhým důvodem je tzv. "nasávací efekt", tedy to, že ti migranti, kteří se uchytí v Evropě budou zvát další a další příbuzné a známé.

Zdroj: ČTK, UNHCR

Tagy článku