Schwarzenberg: Solidarita k ubohým vymizela

Schwarzenberg: Solidarita k ubohým vymizela
Popisek: Bývalý šéf TOP 09 se rozhovořil o uprchlické krizi
02 / 03 / 2016, 14:45

Podle bývalého předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je Evropa zmatená a politici - zvláště křesťanští a socialističtí - opouštějí princip lásky k bližnímu. Řekl to v rozhovoru pro slovenský server Týždeň. Schwarzenberg také kritizoval slovenského premiéra Roberta Fica.

"Solidarita k ubohým vymizela," říká Schwarzenberg a slovenský premiér Robert Fico nebo bavorský premiér Horst Seehofer jsou toho podle něj důkazem.

Bavorský ministerský předseda chce stavět jen ploty a Fico prý nerespektuje hodnoty sociálních demokratů.

"Žádná solidarita s uprchlíky, ven s nimi, nikoho nepustit," charakterizuje slovenskou politiku pod taktovku SMER Schwarzenberg.

Čechoslováci by přitom měli mít pro uprchlíky pochopení, protože podle Schwarzenberga zažili solidaritu na Západě, když utíkali před tou stranou, ke které Fico původně náležel. A právě křesťanskodemokratičtí a socialističtí politici by si podle něj měli pozorněji číst poselství Vatikánu, které hlásá - Přijmi přistěhovalce a chovej se dobře k cizinci! 

Na dotaz redaktora, zda nejsou obavy z uprchlíků opodstatněné, odpovídá exšéf TOP 09 tím, že se jedná o klasický vzorek obyvatel, ve kterém by se kdekoli na světě našli zločinci, ale i svatí a různé další odstíny šedi. Podle německé statistiky je prý dokonce zločinnost mezi uprchlíky menší než mezi starousedlíky.

"Když je člověk uprchlík, snaží se chovat dobře, abychom ho přijali, takže ty obavy jsou přehnané."

Navíc prý bojujeme proti obětem a nikoli proti agresorům, který masivní exodus způsobili.

Na druhou stranu Schwarzenberg překvapivě neodsuzuje vývoj neformálního svazku zemí Visegrádské čtyřky, který spoluzakládal Václav Havel. "Havel by byl šťastný", že všichni spolupracují a že to funguje, ačkoli by podle jeho bývalého kancléře byl jistě názorově často v rozporu.

Evropa jako celek není prý v rozkladu, jak by se mohlo v kontextu současné rozhádanosti jednotlivých členských zemí EU zdát. Nicméně je naprosto zmatená – a to právě díky již zmíněnému opouštění křesťanských zásad. Karel Schwarzenberg porovnává složitou cestu k integraci v Evropě s USA.

"Vždy je potřeba výzva, jako teď uprchlíci.“ 

Rusko podle Schwarzenberga pod vedením prezidenta Vladimíra Putina usiluje o silnou roli v Evropě, což je prý dáno nostalgií po Sovětském svazu. Jeho rozpad Putin označil za největší katastrofu dvacátého století.

Na celý rozhovor se můžete podívat ZDE

 Zdroj: Týždeň

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace