Přiletěla druhá skupina křesťanských uprchlíků. Utíkají před zvěrstvy islámistů v Iráku

Přiletěla druhá skupina křesťanských uprchlíků. Utíkají před zvěrstvy islámistů v Iráku
Autor fotografie: Dabiq|Popisek: Katolický kostel v Bagdádu
05 / 02 / 2016, 18:30

Na pražském ruzyňském letišti dnes odpoledne přistála druhá skupina křesťanských uprchlíků z Iráku. Jihlavští lékaři jim ale odmítají provést vstupní prohlídku..

Po čtrnácti dnech se jedná o další ze skupiny z celkem 153 křesťanských uprchlíků, kteří pocházejí z oblasti iráckého Mosulu, kterou obsadil iIslámský stát. Z táborů v iráckém Irbílu odešli do Libanonu.

ČR přijala první křesťanské uprchlíky. Zůstanou nebo odejdou do západní Evropy za příbuznými?

Jde o čtyři rodiny, které mají 17 členů. Mezi nimi je devět dětí. Skupina, jejíž nejmladší členka se narodila dva dny před loňským Štědrým dnem, prošla odbavením v pátek po půl čtvrté. "Nejsme tu, abychom zdarma jedli a pili ze zdrojů České republiky. Chceme pracovat, každý v oblasti, které rozumí," řekl novinářům jeden z uprchlíků, který si říká George.

Příběhy některý z nich jsou zveřejněny na stránkách Nadačního fondu Generace 21

Krátce po 16:00 odjeli autobusem do střediska poblíž Jihlavy. "Tam už na ně čekají ti, kteří přiletěli před 14 dny. Připravili jim večeři, jakou jedli doma. Přes víkend to bude pohodové, po víkendu budou následovat lékařské prohlídky, úřady a tak dále," uvedl Dan Drápal z Nadačního fondu Generace 21, který se na přesídlení podílí. Zdroj: domaci.ihned.cz

Ve středisku v Okrouhlíku u Jihlavy stráví přibližně dva až tři měsíce. Zhruba od druhého pololetí letošního roku, kdy získají v Česku azyl, se pak budou moci v ČR stěhovat za prací. 

Vstupní prohlídku musí uprchlíci absolvovat zhruba do tří dnů. Křesťanské uprchlíky z první skupiny však nechtěl nikdo z patnácti oslovených lékařů v Jihlavě vyšetřit. Problém vyšel najevo až teď, téměř dva týdny po jejich příjezdu na Vysočinu. Zdroj: rozhlas.cz

Předseda lékařské komory na Jihlavsku Karel Dvorník se svých kolegů zastává. „Jsem stoprocentně přesvědčen o tom, že se nejedná o nějaké xenofobní důvody. Navíc jsme všichni přísahali, takže věřím tomu, že kdyby opravdu šlo o nějaké ohrožení života, tak by každý z nás tu péči poskytl,“ říká. 

Důvodem odmítnutí mohl být podle České lékařské komory celkový přetlak pacientů na Jihlavsku a malý počet lékařů. Doktor Dvorník se dál také domnívá, že svoji roli v tom mohla hrát i mediální pozornost s uprchlíky spojená. „Říkali, že lékaři je odmítají, nevysvětlovali mi důvody, ale byli z toho samozřejmě velmi smutní,“ popisuje události před 14 dny třebíčský farář z baziliky svatého Prokopa Jakub Holík. Na Okrouhlík ležící několik kilometrů od Jihlavy, kde jsou běženci ubytovaní, jela tedy nakonec lékařka až Třebíče, kterou zajistil třebíčský farář.

Rozhovor s Dr. Salmanem Hasanem, který také pomáhá zachránit křesťanské uprchlíky před zvěrstvy islámistů jsme zveřejnili koncem listopadu.

Celkem by do České republiky mělo přiletět 153 uprchlých křesťanů. Jedná se především o rodiny a asi deseti vdovy s děti. Zhruba polovina všech běženců jsou děti. "Mezi uprchlíky jsou lidé různých vzdělání a asi polovina mužů má vyšší či vysokoškolské vzdělání. 

O osudech křesťanských uprchlíků ze Sýrie jsme psali už před rokem v článku "Statisíce iráckých křesťanů muselo uprchnout před islámisty. První Vánoce v cizí zemi".

Tagy článku