Příležitost pro vývojáře: IP kamery Axis nabídnou nový výkonnější čip a vylepšenou platformu pro vývoj aplikací

Příležitost pro vývojáře: IP kamery Axis nabídnou nový výkonnější čip a vylepšenou platformu pro vývoj aplikací
Autor fotografie: Axis|Popisek: Procesor ARTPEC-8
17 / 10 / 2021, 16:30

Společnost Axis Communications představuje 8. generaci svého systému na čipu (SoC) navrženého výhradně pro síťové kamery. Procesor ARTPEC-8 vznikl podobně jako jeho předchůdci ve vlastní režii Axis a akceleruje řadu pozoruhodných schopností a funkcí, jako jsou analytické aplikace založené na hlubokém učení, vynikající zobrazování, vylepšené zabezpečení a výkonná komprese. Axis navíc uvádí 4. generaci platformy AXIS Camera Application Platform (ACAP) nabízející nové příležitosti vývojářům, kteří chtějí vytvářet software pro zařízení Axis. Na platformě ACAP už úspěšně založilo svůj byznys i několik českých softwarových firem.

Obě novinky společnosti Axis potvrzují trend tzv. edge computingu, kdy se v rámci sítě neustále zvyšuje výkon koncových zařízení. Zatímco nový procesor ARTPEC-8 se stane základem naprosté většiny produktů síťového videa společnosti Axis, díky otevřené platformě ACAP verze 4 můžou následně partneři společnosti Axis pro tato zařízení navrhovat pokročilejší aplikace na míru.

ARTPEC-8: výkonnější čip v IP kamerách podporuje hluboké učení

,,S ARTPEC-8 se společnost Axis vydává na cestu k nové éře vzrušující edge analytiky založené na hlubokém učení,“ říká Johan Paulsson, technologický ředitel společnosti Axis. Příkladem této analytiky na bázi umělé inteligence, kterou procesor ARTPEC-8 umožňuje, je vysoce přesná detekce a klasifikace objektů v reálném čase, jež dokáže rozlišovat mezi různými druhy objektů, například typy vozidel. Videoanalýza přímo v koncovém zařízení přináší významné výhody: při kompresi nebo přenosu se neztrácejí žádné informace, tudíž jsou výsledky spolehlivější. Umožňuje rychlejší reakce na události a úsporu nákladů, protože je zapotřebí menší šířka pásma a úložiště i menší počet serverů. Tím se výrazně snižuje riziko ztráty citlivých dat a zlepšuje se škálovatelnost systému.

Kromě analytických funkcí nabídne ARTPEC-8 i vyšší úroveň zobrazování. Podporuje i nadále funkce Axis Lightfinder 2.0 a Axis Forensic WDR pro nejvyšší kvalitu obrazu za obtížných světelných podmínek. Ty jsou základem technologie Axis Scene Intelligence, která je navíc kombinuje s využitím edge analytiky a hlubokého účení. Tím se dosáhne konzistentní úrovně zpracování obrazu a snižuje se počet falešných alarmů. ARTPEC-8 rovněž staví na funkcích kybernetické bezpečnosti představených už v ARTPEC-7, včetně podepsaného firmwaru a zabezpečeného spouštění. ARTPEC-8 podporuje Edge Vault pro bezpečné ukládání kryptografických klíčů a certifikátů. V některých kamerách bude k dispozici modul TPM (Trusted Platform Module) pro zabezpečené ukládání dat v souladu s normou FIPS.

Verze 4 platformy ACAP podpoří vývoj aplikací počítačového vidění

Otevřená platforma ACAP (AXIS Camera Application Platform) už víc než deset let umožňuje vývojářům vytvářet aplikace pro různé scénáře, jako jsou ochrana, bezpečnost a optimalizace procesů. Čtvrtá generace ACAP koresponduje s růstem výkonu Axis kamer, které nyní nabízejí zvýšenou kvalitu obrazu a zejména kapacitu pro hluboké učení a otevírají tak potenciál skokové změny v aplikacích počítačového vidění. Hlavní změnou ve verzi 4 ACAP je proto zavedení sady vývojových nástrojů (SDK) ACAP Computer Vision. Tato nová SDK skutečně překlenuje propast mezi koncovými zařízeními, serverem a cloudem.

Mezi další klíčové vlastnosti ACAP verze 4 patří možnost vyvíjet a spouštět aplikace založené na kontejnerech, podpora programovacích jazyků na vysoké úrovni a využití dalších výhod hardwarově akcelerovaného hlubokého učení. ACAP Computer Vision SDK je doplněním nativní SDK ACAP, která nabízí širokou podporu napříč portfoliem produktů Axis, včetně zařízení i softwarových produktů, a vysoký výkon díky úzké integraci s operačním systémem AXIS a hardwarem.

Úspěšní vývojáři kamerových aplikací v Česku

„Mám radost, že obchodní potenciál, který se skrývá v rostoucím výkonu kamerových čipů ARTPEC i v nové verzi aplikační platformy ACAP, není v Česku jen marketingovou frází. Příležitosti se v posledních letech chopilo hned několik ambiciózních tuzemských firem, které vyvinuly a uvedly na světový trh úspěšné produkty postavené na kamerách Axis,“ říká Petr Tošner, obchodní ředitel pro východní Evropu ze společnosti Axis Communications. Jde například o společnost CamStreamer, která uvádí uživatelsky vstřícné streamovací aplikace do kamer Axis, GoodVision poskytující videoanalytiku v dopravě, FF Group s aplikací pro čtení SPZ vozů nebo 24 Vision pro automatickou vizuální kontrolu průmyslové výroby.

 

O společnosti Axis Communications

Společnost Axis vytváří chytřejší a bezpečnější svět s pomocí síťových řešení, která otevírají přístup k lepšímu zabezpečení a k novým způsobům podnikání. Axis jako lídr v oblasti síťového videa nabízí produkty a služby pro videodohled a analýzu videa, řízení přístupu a audiosystémy. Společnost Axis má přes 3 000 zaměstnanců ve více než 50 zemích a při poskytování klientských řešení spolupracuje s globální sítí partnerů. Společnost Axis byla založena v roce 1984 a sídlí ve švédském Lundu. Více informací o společnosti Axis najdete na naší webové stránce www.axis.com.

Tagy článku