Příliv migrantů do Řecka loni klesl, do Španělska se zdvojnásobil

Příliv migrantů do Řecka loni klesl, do Španělska se zdvojnásobil
01 / 01 / 2018, 13:30

Příliv migrantů z Blízkého východu a Afriky se loni výrazně snížil v Řecku, kam připlulo z Turecka zhruba 30.000 běženců. Skoro stejně uprchlíků dorazilo v roce 2017 do Španělska, kam se ale příliv migrantů zdvojnásobil. S masovou migrací se loni opět musela potýkat Itálie, kam dorazilo z Afriky přes 119.000 běženců. Vyplývá to z údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Do Řecka, které masové imigraci čelilo v roce 2016, dorazilo loni 29.634 běženců. Z toho 42 procent byli Syřané a pětina Iráčani. Počet je výrazně nižší oproti roku 2016, kdy na řecké ostrovy v Egejském moři připlulo 173.450 migrantů.

Masový příliv běženců do Řecka se zastavil díky dohodě Evropské unie s Ankarou, která migraci brání výměnou za finanční pomoc. Na základě této dohody může také Řecko posílat zpět do Turecka migranty, kteří vstoupí do Řecka nelegálně a nedostanou azyl.

Azylové řízení v Řecku ale často trvá velmi dlouho a uprchlická zařízení na ostrovech jsou i proto přeplněná, ač řecká vláda loni přemístila z ostrovů na pevninu na 25.000 běženců. Většina migrantů, kteří připluli loni z Turecka na řecké ostrovy, dorazila na ostrov Lesbos. V tamním táboře Moria, který má kapacitu 2300 lidí, žije ale k dnešnímu dni stále 5600 lidí. V přeplněném táboře často dochází k nepokojům.

Zatímco příliv migrantů do Řecka se v roce 2017 výrazně snížil, s masovou migrací se stále potýká Itálie. Loni tam dorazilo 119.250 běženců z Afriky, o rok dříve jich bylo 181.440.

Výrazný nárůst migrace zaznamenalo loni také Španělsko, kam dorazilo z Afriky podle UNHCR 27.250 běženců, což je skoro dvojnásobek oproti roku 2016, kdy jich bylo 14.100. Vysoký nárůst migrace do Španělska podle některých expertů souvisí s tím, že po uzavření cesty přes Řecko začali migranti z Afriky a Blízkého východu hledat jiné trasy.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace