PRIM Manufacture 1949. České rodinné stříbro

PRIM Manufacture 1949. České rodinné stříbro
Autor fotografie: PRIM Manufacture 1949|Popisek: Ilustrační obrázek
20 / 11 / 2016, 01:30

Rozhovor s Martinem Pabiškou, generálním ředitelem ELTON hodinářská, a.s., jediným výrobcem českých hodinek PRIM.

Jaké jsou aktuální priority společnosti ELTON hodinářská?

Především chceme rozvíjet tradici a pečovat o to, čemu říkáme „DNA“ českých náramkových hodinek PRIM z Nového Města nad Metují. S tím je spojená nutnost intenzivního zaměření na špičkovou kvalitu mechanických strojků, vyráběných v našem závodě. Stejně podstatné jsou investice a rozvoj zaměstnanců, kteří jsou klíčem k úspěchu značky PRIM a naší společnosti. Důležité jsou také neustálé inovace a rozvoj, z pohledu produktů, procesů i lidí. Velký důraz klademe na zpětnou vazbu od našich zákazníků a reakce trhu.

Martin Pábiška

Čím se produkce manufaktury společnosti ELTON liší od hodinek konkurence?

Záleží na tom, co nazýváme konkurencí. Pokud máte na mysli asijskou produkci, pak hlavní rozdíl je samozřejmě v kvalitě použitých materiálů a výrobních postupů. Například zatímco levní výrobci pouzdra hodinek lisují, my používáme v naší novoměstské manufaktuře metodu třískového obrábění. Tento postup je samozřejmě technologicky, časově i personálně náročnější, výsledkem je ale neporovnatelně kvalitnější výrobek s výrazně delší trvanlivostí. Další významný benefit naší společnosti je, že dokážeme, jako jedni z mála na celém světě vyrobit hodinky kompletně, včetně vlastních mechanických strojků.

A pokud srovnáme PRIM s hodinkami z luxusnějšího segmentu?

Tam je hlavním rozdílem míra individualizace, kterou u nás umožňujeme našim zákazníkům. Hodinky z našich základních modelových řad si mohou upravit podle svých preferencí, vkusu, přizpůsobit stylu oblékání a své osobnosti. Komplet celé hodinky vyrábíme v naší manufaktuře, a to včetně toho nejdůležitějšího – mechanického strojku. To nám dovoluje plnit i neobvyklá přání zákazníků, kteří si mohou například zvolit materiál pouzdra, tvar ruček, zasahovat do designu číselníku a podobně. Pro skutečně náročné zákazníky jsme schopni vyrobit zcela individuální hodinky, unikátní malé série, nebo hodinky, určené pro speciální příležitosti soukromé i profesní.

To jsou tedy důvody, proč by měl zákazník v obchodě sáhnout po primkách?

V zásadě ano, jako další podstatný důvod bych uvedl i to, že naše primky jsou vyráběné v České republice, v továrně s více než 66 lety tradice. Udržet tak náročnou produkci, jakou je výroba mechanických náramkových hodinek, nebylo jednoduché a nechybělo málo a PRIM potkal osud mnoha českých značek, které z trhu bohužel zmizely. V 90. letech měly české hodinky PRIM velmi těžké období, stále více se však daří zákazníky přesvědčit, že je pro ně výhodnější si koupit za vyšší cenu kvalitní český tradiční výrobek, který přetrvá řadu let, než levnou asijskou alternativu, která vydrží pár měsíců.

Jak byste charakterizoval typického zákazníka, který si koupí hodinky PRIM?

Jak vyplývá z již řečeného, naším typickým zákazníkem je člověk, který si váží tradice a kvality, s určitou dávkou patriotismu. Zároveň hledá něco osobitého, výjimečného, nechce mít na ruce hodinky, které nosí „půlka Prahy“. Náš zákazník kupuje hodinky, které mají duši a většinou byly vyrobené přímo pro něj. Jsem moc rád, že primky mají doslova fanouškovskou základnu a jsou lidé, kteří si kupují nové modely a zároveň si nechávají u nás renovovat „staré“ primky, ke kterým mají osobní vztah.

Mezi Vaše zákazníky patří i řada známých osobností, můžete některé jmenovat?

Jsme pyšní na to, že mezi příznivce tradiční české značky PRIM patří také lidé, kteří jsou špičkami ve svém oboru. Jeden z nejlepších českých chirurgů, který se specializuje na operace páteře, profesor Jan Štulík, olympionik Jaroslav Kulhavý, egyptolog, profesor Miroslav Bárta nebo herec Hynek Čermák. Mezi dámami se stala novou majitelkou našich hodinek vynikající tenistka Martina Navrátilová – to je jen několik málo konkrétních příkladů. Kromě toho také další významné osobnosti z oblasti vědy i kultury, úspěšní manažeři a podnikatelé.

Navrátilová

Jaké hodinky z aktuální produkce byste zákazníkovi doporučil?

Záleží samozřejmě na tom, jaký typ hodinek hledá. Mezi nesmrtelnou klasiku, která nikdy nevyjde z módy, jistě patří modely Diplomat a Orlík.

PRIM Diplomat

A pokud chce něco opravdu výjimečného?

Pak by určitě měl volit hodinky z některé naší limitované edice. Obvykle připravujeme jen dvě, maximálně tři do roka a díky velkému zájmu se rychle vyprodají. Aktuálně nabízíme ještě hodinky z naprosto unikátní edice, vydané k příležitosti 700 let od narození císaře Karla IV. Při jejich tvorbě jsme se snažili, aby model nepřipomínal Karla IV. jen nápisem na číselníku, ale do hodinek jsme zakomponovali řadu symbolů, které odkazují na jeho vládu a dobu, ve které žil. Tyto hodinky jsou výjimečné v mnoha ohledech, vůbec poprvé na nich byl například použit smaltovaný číselník s ruční malbou. Díky tomu jsou každé hodinky z této edice originálem. Při jejich výrobě jsme použili i techniky, využívané ve středověku. Pokud by specifický design těchto hodinek někoho neoslovil, určitě ho zaujme naše podzimní novinka, kterou představíme v říjnu – limitovaná edice PRIM ORLÍK II. BRONZ.

Co chystáte na nebližší období?

Vedle zmíněné limitované edice to budou další nové modely, chystáme také něco zajímavého pro dámy. Ty jsme v posledních letech trochu opomíjeli, i když v naší produkci jsou i nádherné dámské modely, například hodinky navržené Beatou Rajskou, nebo minimalistický model Sphére od Studia Olgoj Chorchoj. Myslíme i na naše fanoušky, pro které jsme připravili novou řadu dárkových předmětů, jako jsou například hodinářské lupy, cestovní pouzdra na hodinky, sada na výměnu řemínků, či originální trička s motivy ikonických modelů v nápaditém designu.

Autorka fotografií Lillis Werder, poskytlo Velvyslanectví ČR ve Washingtonu

Tagy článku