Přímé svědectví z pořáru v Českém Švýcarsku: Za plotem je něco mezi měsíční krajinou a kráterem na Venuši

Přímé svědectví z pořáru v Českém Švýcarsku: Za plotem je něco mezi měsíční krajinou a kráterem na Venuši
Autor fotografie: foto: HZS ČR
28 / 07 / 2022, 13:00

Když v sobotu ráno začaly létat hasící Anduly nad jeho pozemkem a uviděl stoupat sloupec dýmu cca 2 km od pozemku, nic dobrého to pro Pavla a jeho rodinu nevěstilo. Tři týdny tam pořádně nezapršelo, a všude v lese kolem, kde dřív bylo mechové patro s vlhkostí pro houby se dnes válely stovky kůrovcem zničených stromů a rostla kapraď. Palivo navíc. Pavel ale pořád doufal, že se podaří situaci vyřešit v zárodku. Jenže...

  • Kdy se situace lámala?

V neděli večer se dým lehce přiblížil. Ale musel jsem odjet v 18:00 pracovně do Prahy, nicméně jsem intenzivně sledoval zprávy. V pondělí přišel šok, když mi volala žena, že na místo dorazily hasičské a policejní hlídky, že mají půl hodiny na evakuaci. Sbalit malé děti, schovat plynové bomby a kanystry do sklepa, zabezpečit vše potřebné. Popadly mě výčitky, že tam zrovna nejsem, chtěl jsem sednout do auta a přijet, ale žena mi říkala, ať už nejezdím, že mě tam stejně nepustí.

  • Jaká pro vás byla noc z pondělí na úterý?

Těžká, velmi těžká. Místo mého dětství, dětství mých dětí, zahrada, na které jsem nechal záda, dům, kterému táta zasvětil každý víkend, je v ohrožení. Vzbudil jsem se nad ránem, zapnul TV a vyběhl na mě titulek: „Hasiči museli nechat Meznou na pospas. Šlo jim o život“ a viděl záběry z inferna, chřtánu do pekla, který spaluje náš plot a skleník, myslel jsem, že je hotovo. Propadl jsem v slzy a vztek, že místo, které jsme s tátou, s mámou, bráchou, ženou a prarodiči budovali a kam jezdím 40 let, lehlo popelem.

foto: HZS

  • Co bylo dál?

Lačně jsem sháněl informace, volal na všechny strany, sousedům, hasičům a teprve až odpoledne jsem dostal echo, že dům stojí. Vděčím panu hasičovi Masojídkovi, Košíkovi a řadě dalších z SDH Hřensko, Hrob, Velký Šenov, Varnsdorf, Rumburk, profihasičům a všech jednotek, které nasazovaly krk u našeho pozemku, že nám stojí dům. A odnesla to „jen“ zahrada. Rodiče, nedávejte dětem nahraní postavičky Supermana, Batmana a Avengers, ale postavičky s uniformami hasičů, policistů a celého IZS, a říkejte jim, že takhle vypadá skutečný hrdina.

  • Jak vnímáte politiku Národního parku?

Kritizuji ji selským rozumem, asi jako většina lidí z Mezné. Nevidím do financování, ale víte, Národní park mohl už dávno postavit další přístupovou cestu na Pravčickou bránu, historicky tam prý dokonce byla z jiné strany. Víc by vám k tomu řekl senátor Linhart, který byl kdysi ve vedení parku. Vstupné je dnes kolem 100 korun za dospělého, loni tam bylo přes 400 tisíc lidí. Pohybujeme se v řádech desítek milionů navíc, ze kterých se mohl financovat chod národního parku. Je to národní přírodní památka a ze zákona se na ni nesmí vybírat vstupné, jenomže pod tou Pravčickou bránou jsou pozemky pronajaté panu Krenkemu, kterému de facto platíte za vstup na pozemek. Je to asi rarita – mít na každém pohledu Českého Švýcarska Pravčindu a nemít z toho nic! Co mohlo být za ty desítky milionů? Intenzivnější výsadba na holinách, těžba? Národní park má svou strategii bezzásahovosti, ale ta podle mě a desítky dalších starousedlíků zasáhla na místa, kde si dřív normálně těžilo. Ten chřtán do pekla, co vyjel na Meznou, vyjel roklí, kde se válely desítky stromů, nebo stály jejich holá torza od kůrovce. Jenže tady se dřív normálně těžilo, pamatuju tu traktory a je tam dokonce cesta. Tady probíhaly nejtvrdší boje hasičů, tudy se vyvalil ohnivý sloup, tady šlo o kejhák. Nejsem odborník na ekologii, vím, že si ten les poradí i sám, ale jak dlouho to potrvá? Desítky let. To už tady třeba nebudu. Určitě to ale potrvá méně, než kdybychom jej pomohli znovu založit výsadbou a oplocenkami. Klidně se hlásím na brigádu.

foto: HZS

  • Jaké jsou tedy škody?

Na místo ještě nesmíme, ale asi vidíte na fotkách. Shořelo nám 20 m bukového živého plotu, jabloň, plot, keře borůvek, malin, aronie, ošlehnutě vypadá i skleník, kde se snad měli i hasiči chvilku schovávat před kouřem. Aspoň posloužil. Myslím, že brambory v zemi budou pečené. Za plotem je něco mezi měsíční krajinou a kráterem na Venuši.  Ale je to nic v porovnáním se sousedy, kteří ztratili chalupu. Těch je mi líto a soucítím s nimi. Část chaty pronajímáme turistům, takže nemusím zdůrazňovat, že storna naskákala jak houby po dešti. Ten bychom mimochodem potřebovali ze všeho nejvíc. Zrovna jsme s rodiči koupili novou střechu a počítali s tím, že se část zaplatí z příjmů z ubytování.

  • Má se podle Vás uzavřít Park do konce sezony?

Pokud se podaří požár uhasit, chápu úplné uzavření v místech, kde hořelo. Jsou to zcela objektivní důvody z hlediska bezpečnosti. Dokážu si představit i uzavírku v řádech cca 2 týdnů kvůli monitoringu možných dalších ložisek, protože vím, že se požár šíří kořenovým systémem. Myslím ale, že úplná uzavírka do konce sezony by byla po hubených covidových letech pro tamní podnikatele likvidační. Mluvil jsem osobně s několika, kteří jsou před zhroucením. Mají hypotéky, živí rodiny. Viděl jsem fotky objektů v soutěskách, zdají se neporušené. Je to hlavní zdroj příjmu pro obec. Musí se najít rozumný kompromis.

  • Chcete ještě něco vzkázat?

Děkuju pánovi, kterého nechci jmenovat, ale myslím, že bez jeho urgence na hasiče, bez jejich návratu na místo by padla celá linie domů. Mezňáci, nepose.me se z toho. Žijeme, a to je základ.

Tagy článku