Příměří v Sýrii: Obama varoval Putina a Asada. Na Erdogana zapomněl.

Příměří v Sýrii: Obama varoval Putina a Asada. Na Erdogana zapomněl.
26 / 02 / 2016, 07:45

Příští dny po vyhlášení příměří budou pro osud Sýrie podle amerického prezidenta Baracka Obamy kritické.

Washington 26. února (ČTK) - Varoval proto režim syrského prezidenta Bašára Asada a jeho ruského spojence, aby respektovali své závazky ohledně dohodnutého klidu zbraní, který má v Sýrii začít platit od 23:00 hodin. Spojené státy podle něj udělají vše, aby zvýšily šance na úspěch příměří, navzdory přetrvávajícím pochybám, zda dohoda bude dodržena.

Sýrie je na pokraji totálního kolapsu. Pomůže příměří, které má platit od soboty 27. února?

"Příští dny budou klíčové, svět se bude dívat," řekl Obama po jednání Národní bezpečnostní rady a zdůraznil odpovědnost Damašku a Moskvy v této etapě, budící naděje na konec syrského "chaosu". Příměří by potenciálně mohlo vést k vyjednání mírové dohody o ukončení občanské války.

Video: Putin o rozhovoru s Obamou a míru v Sýrii

"Nikdo z nás si nedělá žádné iluze. Jsme si vědomi mnoha možných úskalí, je spousta důvodů pro skepsi, ale historie by nás tvrdě odsoudila, kdybychom se alespoň nepokusili diplomaticky ukončit hrozný konflikt," řekl prezident.

V konfliktu, který si vyžádal více než 270.000 mrtvých a polovinu Syřanů vyhnal z domovů, Rusko a Írán podporovaly Asadův režim, zatímco Spojené státy, Saúdská Arábie a Turecko stály za povstalci.

"Všichni vědí, co se má stát: všechny strany (které se zavázaly k příměří) mají ukončit útoky, včetně náletů, a umožnit přístup do obléhaných míst. Všechno bude ve značné míře záviset na respektování závazků ze strany syrského režimu, Ruska a jejich spojenců," zdůraznil šéf Bílého domu. Pokud nastane klid zbraní, trpícím Syřanům se uleví od násilí i získají více jídla a pomoci, kterou zoufale potřebují.

V případě pozemních operací se boje v Sýrii mohou změnit v další světovou válku, varuje Medveděv

Na podmínkách příměří se dohodly Rusko a USA a syrský prezident Bašár Asad v úterý ujistil, že se vláda ke klidu zbraní připojí. Počítá se s tím, že příměří začne platit v sobotu v 00:00 syrského času (v pátek 23:00 SEČ) a že do pátečního poledne (11:00 SEČ) opoziční skupiny oznámí, zda se k tomuto kroku připojí.

Na radikální organizaci Islámský stát (IS) a s ním soupeřící fronta An-Nusra, která je napojená na teroristickou síť Al-Káida, se klid zbraní nevztahuje. Syrská opozice se kvůli výjimce na útoky proti radikálům obává, že pod jejich záminkou mohou ruské síly či Asadova armáda dále cílit své údery na ni. Radikální islamisté ovládají značnou část území země.

Podle slov tureckého prezidenta Erdogana by se ale příměří nemělo týkat syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), kterou Ankara pokládá za teroristickou organizaci napojenou na Stranu kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku zakázaná. Zdroj: cz.sputniknews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace