Přinese olympiáda oteplení vztahů?

Přinese olympiáda oteplení vztahů?
Autor fotografie: redakce|Popisek: Viceprezident Pence
12 / 02 / 2018, 07:00

Mezi hlavní vize olympijských her patří i mír a porozumění mezi národy. Ačkoliv se letos konají olympijské hry na velmi neklidné půdě Korejského poloostrova a oficiální místa nic nepřiznávají, ze zákulisí jsou slyšet jiné názory. V něm patrně došlo k pokroku směrem k otevření nových diplomatických styků, jež by mohly vyústit až k přímým rozhovorům Washingtonu a KLDR bez předchozích podmínek.

Americký viceprezident Mike Pence řekl v rozhovoru pro Washington Post, že ve dvou zásadních rozhovorech se USA a Jižní Korea shodly na podmínkách vztahů s KLDR. První krok udělají Jihokorejci a USA je případně budou brzy následovat. Vizi rodící se diplomatické cesty je následující: USA a jejich spojenci budou i nadále vyvíjet maximální tlak na režim severokorejského vůdce Kim Čong-una, dokud neudělá jasný krok k opuštění svého jaderného programu. Nicméně administrativa prezidenta Donalda Trumpa je ochotna při udržování maximálního tlaku s KLDR současně i jednat.

Psali jsme: Za  pár minut začne olympiáda ve stínu jaderných raket

Penceovy komentáře podle agentury Reuters naznačují, že Bílý dům, který většinou vůči KLDR zaujímá výhradně tvrdou linii, by se mohl větší měrou otočit i k diplomatickým možnostem. Ještě v pátek Pence v rozhovoru s novináři prohlásil, že Japonsko, Jižní Korea a Spojené státy jsou zcela zajedno v tom, že Severní Koreu je nutno izolovat kvůli tamnímu jadernému programu.

Podle listu Washington Post Pence řekl, že dosáhl nového porozumění s jihokorejským prezidentem, který se snaží o diplomatické řešení konfliktu s KLDR v otázce jaderného programu a programu balistických raket.

Zdraj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace