Případ Balhar, vražda pošťačky a pachové stopy: Fraška u soudu. Soudkyně Hajdíková zamítla ústavní posudek, který staví všechno na hlavu

Případ Balhar, vražda pošťačky a pachové stopy: Fraška u soudu. Soudkyně Hajdíková zamítla ústavní posudek, který staví všechno na hlavu
Popisek: Martin Balhar
26 / 04 / 2018, 14:00

Krajský soud v Ostravě zahájil rozhodování o obnově řízení v případu vraždy poštovní úřednice na poště ve Skřipově na Opavsku. Za tento násilný čin dostal 19 let vězení místní kuřák marihuany Martin Balhar (29), do té doby zcela bezúhonný.

Tento případ může být přelomový. Týká se desítek vězňů, kteří byli odsouzeni na základě důkazu pachové stopy. Proti Balharovi totiž svědčí jediný důkaz, a to právě pachová stopa. Tento důkaz však může být použit pouze jako nepřímý a podle některých odborníků ani to ne.

„Je tu chybovost těsně nad hranicí náhody,“ hodnotí význam důkazu pachovou stopou Václav Peričevič, místopředseda spolku Šalamoun a poukazuje na ústavní znalecký posudek České zemědělské univerzity v Praze.

psali jsme: Případ, který může změnit českou justici: Martin Balhar (28), odsouzený na základě pachových stop, znovu před soudem. Kdo zabil místní pošťačku

Univerzita provedla testy na několika desítkách policejních psů s jasným závěrem: Pachová stopa? Zapomeňte. Ověření metody pachové identifikace proběhlo na 22 policejních psech z 27 možných. Chybovost je ovšem tak podle ústavního znaleckého posudku tak vysoká, že je jako důkazní prostředek vyloučena.

Při dokazování Balharovy viny schází otisk prstu, není svědek, záznam kamer, nenašly se ani uloupené peníze (cca 200 tisíc). Nepřímé důkazy jsou ale podle soudců dostačující. Problém je v tom, že žádné nepřímé důkazy nejsou.

Policie argumentuje tím, že pes při hledání stop ani jednou nezaváhal. Tento argument je však spíše úsměvný. Poštovní úřednice mohla roznést Balharovy pachové stopy po celé poště, protože si od něj při jeho návštěvě brala dokumenty.

Pachové stopy musely být na místě činu nalezeny, protože Balhar na poště byl, což nepopírá, a to dvě hodiny před smrtí úřednice. Když odešel, žila, což potvrdili další zákazníci. Podivné je, že policie nenašla na místě činu Balharovo DNA, ač ho hledala – a šance na jeho objevení je vyšší, než u pachových stop.

Na dobu činu má navíc Balhar alibi. Rodiče a babička mu dosvědčili, že byl doma a díval se na televizi. Ač měl podle policie ukrást přes 200 tisíc Kč, žil stejně jako předtím – půjčoval si na pivo. Policie vytvořila historku, že peníze spálil v peci, ale nenašla se jediná mince nebo útržek bankovky, dokonce ani ta pec ne.

Policie také nechala lstivě Balhara nakreslit místnost za přepážkou, kde byl trezor. Balhar se snažil vyhovět, ale nakreslil úplně jinou místech (jiný počet oken a ještě na druhé straně. Policie to však použila jako nepřímý důkaz proti němu.

V případu se navíc objevil svědek, spoluvězeň, který prý zná skutečné vrahy pošťačky, ale nakonec odmítl vypovídat ze strachu o život.

Soudkyně Hajdíková se chovala k Balharovi dehonestujícím způsobem, pořád ho napomínala a takřka ho nepustila ke slovu. Tatáž soudkyně poslala Balhara v roce 2016 za mříže, a to na základě konstrukce jak z mexické telenovely.

psali jsme: Případ Balhar: Přihlásil se svědek, že vraždil někdo jiný. Odsouzený jen na základě pachové stopy má navíc alibi. Dostane šanci na spravedlivý proces?

Podle soudkyně nebyl Balhar spokojený se svým životem. „Trávil čas ve sklepě domu, kde hrál počítačové hry či surfoval na internetu,“ uvedla soudkyně Hajdíková. Prý se cítil osamělý a podceňovaný a snažil se tyto pocity zahladit marihuanou a alkoholem, který u něj vyvolával agresi.

Svědci však Balhara popisují jako zcela bezproblémového a bezkonfliktního člověka s čistým trestním rejstříkem. Marihuana podle odborníků navíc agresi naopak tlumí.

Soudkyně vynese rozsudek 15. května.

Stejný soud v Ostravě, a dokonce i stejný státní zástupce Vít Legerský před třemi lety řešil kontroverzní případ Petra Kramného, odsouzeného na 28 let za vraždu manželky a dcery v Egyptě. Také proti němu nebyl jediný přímý, ani nepřímý důkaz a odsouzen byl na základě domněnek jak z mexické telenovely.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.